اخبار اجتماعی
1395/08/18 17:03

سالم ترین و شادترین کشورهای جهان

سالم ترین و شادترین کشورهای جهان
موسسه لگاتوم به تازگی نتیجه نظرسنجی بزرگی با عنوان شاخص رفاه را منتشر کرده‌است، نظرسنجی گسترده‌ای که در آن به رتبه‌بندی کشورها با بالاترین سطح رفاه پرداخته‌است.

براساس گزارش بیزینس اینسایدر، این موسسه تحقیقاتی انگلیسی برای انجام این تحقیق 104 متغییر را با یکدیگر مقایسه کرده‌است، این متغیرها طیف گسترده‌ای را شامل می‌شوند: از شاخص‌هایی سنتی از قبیل سرانه تولید ناخالص داخلی و تعداد افراد شاغل تمام وقت گرفته تا تعداد سرور‌های امن در یک کشور و میزان استراحت روزانه افراد.

این متغییرها به زیرشاخص‌هایی از قبیل کیفیت اقتصاد، محیط تجاری، دولت، تحصیلات، سلامت، امنیت و ایمنی، آزادی شخصی، فضای اجتماعی و محیط طبیعی تقسیم شده‌اند. براساس این شاخص‌ها، 149 کشور مختلف جهان با استفاده از داده‌های قابل دسترس مورد بررسی قرار گرفته‌اند.

نروژ طی 6 سال گذشته همواره رتبه اول این رتبه‌بندی را به دست آورده‌است، اما در رتبه‌بندی سال 2016 کشوری دیگر رتبه اول مرفه‌ترین کشور جهان را به دست آورده‌است.

براساس رتبه‌بندی لگاتوم،‌ نیوزیلند رسما مرفه‌ترین کشور سیاره زمین در سال 2016 اعلام شده است زیرا هم از نظر اجتماعی و هم از نظر کیفیت اقتصادی رتبه اول را به دست آورده‌است اما در بخش‌های دولت و محیط تجاری در رتبه دوم قرار گرفته‌است.

در ادامه، کشورهای نروژ، فنلاند، سوئیس،‌ کانادا، استرالیا، هلند، سوئد، دانمارک و انگلستان رتبه‌های دوم تا دهم را به دست آورده‌اند و کشورهای آلمان، لوکزامبورگ، ایرلند، ایسلند، اتریش، بلژیک، آمریکا، فرانسه، سنگاپور و اسلوونی در رتبه یازدهم تا بیستم قرار گرفته‌اند.

در سوی دیگر این رتبه‌بندی، کشورهایی که از کمترین میزان رفاه برخوردارند یمن، افغانستان، جمهوری آفریقای مرکزی، سودان، چاد، عراق، موریتانی، آنگولا و بروندی اعلام شده است و موسسه لگاتوم نام ایران را در میان 149 کشور جهان، در رتبه 118 قرار داده‌است.

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
متن :
تصویر :

برچسب ها : 
طراحی وب سایت : پورتال ساز