اخبار اجتماعی
1395/11/28 22:16

استقبال شهروندان باسمنجی از الحاق به کلانشهرتبریز

استقبال شهروندان باسمنجی از الحاق به کلانشهرتبریز
اولین نشست تشکل مردم نهاد در شرف تاسیس باسمنج با حضور جمعی از دانشجویان و اقشار مختلف در تالار علامه طباطبائی کتابخانه عمومی این شهر برگزار شد.

دکتر محمد فاریابی استاد دانشگاه تبریز در این همایش با اشاره به اینکه یکی از علل توسعه یافتگی کشورهای متمدن مشارکت پررنگ مردم در شکل گیری نهادهای اجتماعی ، فرهنگی ، علمی و شهرسازی بوده است گفت : با تقویت این تشکل مردم نهاد می توان در عمران و آبادانی باسمنج قدم های خوبی برداشت.
دکتر فاریابی افزود : بررسی و جمع آوری اطلاعات و شناسایی خلاقیت ها ، نوآوری ها و حتی معضلات و مشکلات باسمنج و حومه بوسیله این تشکل مردم نهاد می تواند مسئولان محلی و ملی را در جهت برنامه ریزی بهتر برای توسعه همه جانبه این شهر رهنمون سازد. دکتر فاریابی الحاق باسمنج به کلانشهر تبریز را به فال نیک گرفت و گفت : از فرصت پیش آمده باید نهایت استفاده در توسعه این شهر صورت گیرد.

رئیس اسبق شورای هماهنگی روابط عمومی های آذربایجانشرقی نیز در این نشست با اشاره به اینکه الحاق شهر کوچک باسمنج در دیوار به دیوار تبریز یکی از آرزوهای دیرینه اکثریت مردم آن بود گفت : تاسیس شهرداری باسمنج به هفتاد سال پیش بر می گردد و تاکنون بیش از پنجاه شهردار در باسمنج رو به کار آمده اند ولی متاسفانه بدلیل نبود برنامه و بودجه و از همه مهمتر کمبود نیروی انسانی متخصص و شهرساز حتی یک خیابان مدرن و یا یک پارک بزرگ در این شهر احداث نشده است و باسمنج در جوار تبریز به حال خود رها شده و عمران و آبادانی در آن تعریف چندانی ندارد و از اکثر شاخص های یک شهر توسعه یافته عقب مانده است.
 محمد فرجپور باسمنجی مدرس مراکز آموزش عالی تبریز افزود : الحاق باسمنج به کلانشهر تبریز از اقدامات قابل تحسین مدیریت استان آذربایجانشرقی و شورای اسلامی و شهرداری کلانشهر تبریز بوده و به اذعان همه کارشناسان مدیریت شهری این الحاق در دراز مدت به شتاب و توسعه شرق تبریز بزرگ منجر خواهد شد و خوشبختانه این الحاق کاملا کارشناسی و با همفکری مدیران استانی و ملی صورت گرفته است.

مشاور اسبق استاندار آذربایجانشرقی افزود : بودجه سالانه کلانشهر تبریز با احتساب کمک های مستقیم و غیره مستقیم دولتی به بیش از 30 هزار میلیارد ریال می رسد که بودجه کل استان نیز بیشتر است در حالیکه بودجه شهر کوچک باسمنج کفاف هزینه های جاری و نیروی انسانی شاغل در شهرداری باسمنج را نمی دهد و علاوه بر آن انحرافات و کارهای غیرکارشناسی در مدیریت شهر باسمنج نیز دیده می شود ، طوری که ساخت و سازهای غیرمجاز از یک سو ، توسعه ناهمگون شهر از سوی دیگر و شکل گیری حلبی آبادها و زاغه نشینی توسعه شرق تبریز را در هاله ای از ابهام قرار داده است.

این کارشناس رسمی دادگستری افزود : انتظار مردم شریف باسمنج از مدیریت استان بویژه شورای اسلامی و شهرداری کلانشهر تبریز استقرار سریع شهرداری منطقه با نام شهرداری خاوران ـ باسمنج تبریز در این شهر و برنامه ریزی مدون و اصولی با تخصیص اعتبارات لازم برای رفع عقب ماندگی های این شهر کوچک است.

در این همایش شهروندان باسمنج ضمن استقبال از الحاق باسمنج به تبریز بزرگ از استانداری آذربایجانشرقی و فرمانداری تبریز خواستند هرچه زودتر با حذف شورای شهر باسمنج در انتخابات 29 اردیبهشت سال آینده ریاست جمهوری و شوراهای شهر و روستا ترتیبی اتخاذ شود تا یک شورای واحد با محوریت شورای اسلامی کلانشهر تبریز شکل گیرد.


شایان ذکر است در این نشست همچنین اقشار مختلف شهر باسمنج خواستار تشکیل سریع اولین تشکل مردم نهاد که به همت جمعی از جوانان فعال و فرهنگی و نواندیش در شرف تاسیس است شدند. 

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
متن :
تصویر :

برچسب ها : 
طراحی وب سایت : پورتال ساز