اخبار اجتماعی
1395/12/02 21:59

تصویب تعطیلات زمستانی توسط دولت

تصویب تعطیلات زمستانی توسط دولت
آنچه تابستان امسال از سوی سازمان محیط‌زیست با عنوان «احیای تعطیلات زمستانی مدارس» پیشنهاد شده بود، سرانجام در دولت تصویب شد.

موضوع ساماندهی تعطیلات مدارس و بازگشت تعطیلات زمستانی در همه سال‌های گذشته به‌صورت پراکنده مطرح بود اما تیر‌ماه گذشته رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اعلام اینکه برای امسال تعطیلات 2هفته‌ای، 3هفته‌ای و حتی یک‌ماهه هم پیشنهاد شده موضوع را دوباره داغ کرد. به این ترتیب تعطیلات زمستانی مورد توجه مردم و رسانه‌ها قرار گرفت. حالا و در تازه‌ترین خبر رئیس سازمان محیط‌زیست گفته است: «یکی از اقدامات مهم در بحث آلودگی هوا اصلاح بحث تعطیلات است که نظر گروه‌های مختلف کارشناسی را از دولت و سایر کارشناسان دریافت کردیم تا بتوانیم تعطیلات آموزش و پرورش را توزیع کنیم. در همین زمینه دولت لایحه‌ای را در زمینه اصلاح تعطیلات و تقویم آموزشی مدارس کشور با رویکرد حفظ سلامت دانش‌آموزان و با توجه به اقلیم مناطق مختلف کشور تصویب کرد که خوشبختانه به تصویب هیأت وزیران هم رسید. این مصوبه در راستای تحقق برنامه جامع کاهش آلودگی هوای کلانشهرها و به درخواست سازمان محیط‌زیست انجام شد.»

معصومه ابتکار که در نشستی خبری در شانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی محیط‌زیست شرکت کرده بود، بعد هم تأکید کرد: «اگر تعطیلات زمستانی داشته باشیم می‌توانیم فشار آلودگی هوا را در کلانشهرها در ماه‌هایی مانند دی کاهش دهیم. 26بهمن‌ماه این موضوع به تصویب هیأت وزیران رسید و برای مجلس ارسال شد. طی این لایحه خواسته شده تا اختیار تعطیلات مدارس به دولت داده شود.»

    کدام تعطیلات کم می‌شود؟

آنچه خانم ابتکار حالا از تصویب آن در دولت خبر داده پیش‌تر در بدنه دولت هم بلاتکلیف بود. چه اینکه در نخستین روزهای طرح آن وزیر وقت آموزش و پرورش درباره آن چنین اظهارنظر کرد: «تعطیلی 2هفته‌ای مدارس یک پیشنهاد است و باید در کمیته مشترکی امکان اجرایی شدن این مسئله بررسی شود و هر زمان به نتیجه رسیدیم، اعلام می‌کنیم.» مسئولان آموزش و پرورش البته هرگز در این‌باره اظهارنظر رسمی نکردند اما تأیید آن در دولت، یعنی اینکه آموزش و پرورش هم با موضوع موافق است. البته حالا باید منتظر تصمیم‌گیری برای جزئیات پیگیری و اجرای این موضوع بمانیم؛ اینکه از چه تعطیلاتی کم و به جای آن تعطیلات زمستانی احیا شود، محل اختلاف است. براساس طرح کلی اعلام شده قرار است تعطیلات تابستانی کم شود اما عده‌ای از کارشناسان مانند دبیرکل شورای‌عالی آموزش‌وپرورش معتقدند باید بخشی از تعطیلات نوروزی با تعطیلات زمستانی جابه‌جا شود. مهدی نویدادهم می‌گوید: «در مقایسه با تعطیلات تابستانی و نوروزی باید ساماندهی تعطیلات عید در اولویت قرار بگیرد؛ چون افزون بر مضراتی که برای نظام آموزشی دارد، کل کشور را نیز درگیر و برای مدت زمانی گاهی بیشتر از 2هفته به تعطیلی می‌کشاند.»

    گام نهایی برای اجرا

با این همه شیوه اجرا هر چه که باشد فعلا موضوع اول نیست. آنچه در دولت تصویب شده باید برای نهایی شدن به مجلس برود و به تأیید نمایندگان هم برسد؛ چراکه تغییر در تقویم آموزشی از وظایف نمایندگان است. سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس نیز که از دیگر موافقان کاهش تعطیلات نوروزی است، می‌گوید: « در ایام نوروز ظاهراً مدارس 2 هفته تعطیل هستند، اما این تعطیلی در واقع بیشتر است. بنابراین باید رسیدگی به این موضوع با اولویت دنبال شود. به هر حال در نهایت این موضوع باید در مجلس مطرح شود و به تصویب نمایندگان برسد.»

به هر حال حالا تعطیلات زمستانی یک گام به بازگشت دوباره نزدیک شده است. البته علاوه بر سازمان محیط‌زیست، پلیس و سازمان میراث فرهنگی نیز خواستار ساماندهی تعطیلات هستند. کارشناسان سازمان میراث فرهنگی معتقدند که توزیع تعطیلات در طول سال می‌تواند به توزیع گردشگری منجر شود و پلیس اصرار دارد برای کمتر شدن بار ترافیکی جاده‌ها در نوروز، باید بخشی از تعطیلات عید به روزهای دیگر سال منتقل شود.

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
متن :
تصویر :

برچسب ها : 
طراحی وب سایت : پورتال ساز