اخبار اجتماعی
1396/06/16 12:48

وظایف خطیر شورای اسلامی جدید تبریز

وظایف خطیر شورای اسلامی جدید تبریز
چهارمین دوره خدمتگزاری شورای اسلامی کلانشهر تبریز از اول شهریور ماه جاری در حالی فعالیت خودرا آغازنمود که کهن شهر تبریز به عنوان یکی از بزرگترین کانونهای جمعیت اقتصاد صنعت و فرهنگ ایران زمین نیاز به توسعه روز افزون را بیش از بیش حس میکند .
بایاد آوری این نکته که  در اکثر کشورهای توسعه یافته همچون فرانسه سابقه تشکیل شوراهای محلی و یا پارلمانی شهر به بیش از صد سال پیش بر می گردد ،در کشورما روند  شورا های اسلامی در دوره دوم اصلاحات آقای دکتر محمد خاتمی شکل  گرفتند و هوز هم پس از گذشت سالها نواقصی در نحوه فعالیت آنها  به چشم می خورد، لیکن  تلاش دلسوزان نظام و مسئولان ملی و محلی در رفع این چالشها قابل ستایش است.
  کهن شهر تبریز که افتخار داشتن اولین بلدیه را از حدود 120 سال پیش در ایران یدک می کشد دارای اولین شهرداری به سبک امروزی در کشور بوده است و  به زبان ساده اولین شهری  در ایران  لقب گرفته که شهر تبدیل شد.
  تبریز با  سابقه چند هزار ساله اش ، طبق اسناد تاریخی در دوره صفویه چهارمین شهر بزرگ دنیا نیز لقب گرفته  است.با این حال مدیریت این شهر تاریخی در عصر جدید نیز  نیاز به تاسی ازاندیشه های  مردان بزرگی همچون زنده یاد میراز تقی خان امیرکبیر و زنده یاد عباس میرزا یا قائم فراهانی  دارد که روزگاری در این شهر حاکم بودند و در عمران و آبادانی کشورطوری همت گماردند که  مدیریت آنها در کتب تاریخی با حسن نظر آمده است.
 کلانشهر تبریزبا توجه موقعیت خاص جغرافیایی و استراتژیک ، یکی از بزرگترین کانونهای اقتصاد شرق و غرب در جواره جاده ابریشم بوده و  هزاران سال یکه تاز تجارت و بازرگانی منطقه رابردوش میکشیده است  و آثار تمدن آن  در شکل گیری  مجموعه بازار تبریز به خوبی هویدااست  به صورتی  که مجموعه یاد شده با 8 هزار مهم ترین سازه آجری تجاری به هم پیوسته عالم هستی است و در فهرست جهانی یونسکو به ثبت بین الملل نیز  رسیده است.
 با این وصف تبریز امروز با چالشهای زیادی دست و پنجه نرم می کندکه فائق آمدن بر این مشکلات نیاز به اعتبارات ملی  وبین الملل دارد. از یک سو سپردن مدیریت شهری این کلانشهر به دست مردم و نمایندگان آنها و انتخاب شهرو شهرداران نواحی آن علاوه بر این دقت و وسواس خاصی می طلبد .
مدیریت شهری امروز بیش از همه نیاز به مردانی متخصص ،کاردان، لایق ،شایسته و پاکدست  دارد تا با جلب اعتماد مردم ،مسئولان ملی و محلی به رشد و توسعه بینجامد. رابطه مستقیم بین شهرداری و  اعضای شورا و نظارت این  نهاد باعث میشود  که حسن انجام کار درلایه های مختلف شهرداری دیده شود و خوشبختانه در طول سالهای متمادی بخشی از کسانی که قصوردر انجام وظایفشان هویدا گردید گرفتار قانون و عدالت شدند و به جزای اعمال خود رسیدند اما  انتظار عموم مردم از متوالیان امر این است که با برنامه ریزی منسجم و علمی و باانظباط مالی فراوان پیگیر امور این کلانشهر باشند تا این روند با سرعت و دقت  ادامه یابد.
 متاسفانه در سالهای اخیر نابسامانی و بی نظمی در امور مالی  لایه های شهردای در ریخت و پاشهای کلان اثبات شده  وگاها  برخی از مدیران شهری و ا عضا در راستای منافع شخصی قدم هایی برداشته اند که انتظاربه حق عموم مردم  ازمدیران اجرایی کشوری این است که با برنامه ریزی منسجم، علمی و با رعایت انظباط مالی فراوان پیگیر امور این کلانشهر باشندتا رشد وترقی این کلانشهر را شاهد باشند.
نیاز به بازسازی  و مرمت اماکن تاریخی از جمله رعب رشیدی ،ارک و مجموعه تاریخی بازار تبریز پیش از پیش احساس میشود و علاوه بر آن مسیرگشایی و ایجاد شاهراه های حیاتی در گوشه و کنار این کلانشهر و از همه مهمتر اتمام مراحل احداث خطوط مترو بسیار حیاتی است.
 از سوی دیگراتصال اتوبان پیامبر (ص) که از تهران تا تبریز کشیده شده طبق اعتراف کارشناسان امور حمل و نقل بین المللی باید هر چه سریعتر تا مرز بازرگان و اتصال به اتوبانهای اروپا کار شود.
همچنین توجه به  فضای سبز و گسترش پارکها و تفریحگاههای بزرگ و احیای برخی از باغات موچود داخل شهر از دیگر خواسته های مردم شریف تبریز است.
 در کنار اینها نیم نگاهی نیز به مسئله گردشگری باید داشت چرا که تبریز در طول تاریخ 9 بار پایتخت ایران زمین بوده و از سلجوقیان تا صفویه و از ایلخانیان تا قاجار گوشه و کنار تبریز مملو از بناهای تاریخی است که  با توجه و دقت در حفظ آنها  و توجه به وضعیت موزه ها و ساختمان های قدیمی  میتوان امیدوار به رونق صنعت گردشگری و جذب توریست های خارج از کشور شد.
 در سالهای اخیر با انتخاب این شهر بزرگ به عنوان یکی از شهرهای زیبا و تمیز از سوی مراجع بین الملل و از همه مهم تر انتخاب تبریز به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی در سال 2018 مسئولیت اعضای شورای اسلامی  و مدیران شهری را  دو چندان نموده است  که امید می رود بحول قوه الهی و با هم افزایی مدیریتهای شهری و مردمی شاهد توسعه و رونق روز افزون شهر زیبا و دیدنی تبریز باشیم.
 تبریز شهری  است که برای ملت ایران بسیار مهم بوده وبخشی از حوادث تاریخی معاصر ایران در آن نهفته است . پس طبیعی است که همدلی ، یکپارچگی و سوزآبادانی تبریز کهن  از همه جای آن  به گوش برسد. این شهر فرهنگ پرور باید به نگینی در عالم شرق تبدیل شود و میلیونها گردشگر برای دیدن عظمت و شکوه تبریز کهن از تمام نقاط جهان  سرازیر شوند تا در نهایت کلانشهر تبریز به شهری بین الملی، زیبا و مدرن تبدیل شودو آوازه آن نیز جهانی گردد.

نوشته شده توسط:صونا روشن نژاد(کارشناسی ارشد حقوق بین الملل)

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
متن :
تصویر :

برچسب ها : 
طراحی وب سایت : پورتال ساز