اخبار اقتصادی
1395/08/05 13:25

1000میلیارددلار خسارت خشکی دریاچه اورمیه

1000میلیارددلار خسارت خشکی دریاچه اورمیه
دبیرستاد احیای دریاچه ارومیه گفت: خشک‌شدن دریاحه ارومیه ۱۰۰۰میلیارد دلار هزینه بر کشور تحمیل می‌کند درحالی‌که هزینه احیای آن بین ٦ تا ٧ میلیارد دلار تخمین زده شده است.

عیسی کلانتری در گردهمایی اعضای ستاد احیای دریاچه ارومیه افزود: این اعداد نشان می‌دهد که احیای دریاچه ارومیه بسیار مقرون‌به‌صرفه‌تر است.

وی اظهار کرد: در دهه ٧٠ ارتفاع آب دریاچه بسیار بالا بود و راه‌آهن صوفیان به ترکیه را تهدید می‌کرد که برای جلوگیری از زیر آب رفتن راه‌آهن حدود ٦١کیلومتر کیسه‌های شنی در مسیر قرار دادند. در آن زمان ارتفاع آب دریاچه 1278/4متر از سطح آب‌های آزاد یعنی حدود 7متر بالاتر از وضعیت موجود بود. با وجود این، همان موقع هم برخی صاحب‌نظران اعلام کردند که فریب این ارتفاع را نخورید زیرا برداشت‌های آزادانه از حوضه آبریز دریاچه، آینده آن را تهدید می‌کند.

کلانتری خاطرنشان کرد: آن زمان این موضوع را مطرح کردیم اما سازمان‌ها و نهادهای مرتبط گفتند اتفاقی نخواهد افتاد و اعتقاد داشتند خطری دریاچه را حداقل تا سال ٩٥ تهدید نمی‌کند. اما به مرور وضع بدتر شد و برداشت‌های بی‌رویه از منابع آبی و افتتاح سد یکی پس از دیگری در حوضه آبریز دریاچه و تجاوز کشاورزان به منابع آبی به‌صورت آشکار اوضاع دریاچه را وخیم کرد.

کلانتری افزود: سال ٨٢ نامه‌ای به وزیر نیروی وقت نوشتم و یک رونوشت به سازمان محیط‌زیست ارسال شد که وضعیت دریاچه خوب نیست اما جواب قانع‌کننده‌ای دریافت نشد و هر دو نهاد اعلام کردند که خطری دریاچه را تهدید نمی‌کند.

کلانتری ادامه داد: دریاچه خشک شد و زمانی که دکتر روحانی، رئیس مرکز استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام بود در جریان کامل وضعیت دریاچه قرار گرفت و با عواقب خشک شدن آن آشنا شد.

وی گفت: بر این اساس احیای دریاچه به یکی از شعارهای انتخاباتی روحانی تبدیل شد و نخستین مصوبه دولت وی ایجاد ستاد احیای دریاچه ارومیه بود و قرار شد دریاچه در مدت ١٠ سال احیا شود
.

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
متن :
تصویر :

برچسب ها : 
طراحی وب سایت : پورتال ساز