اخبار اقتصادی
1395/09/25 19:59

برگزاری با شکوه همایش حسابداران استان آذربایجان شرقی

برگزاری با شکوه همایش حسابداران استان آذربایجان  شرقی
دومین همایش حسابداران آذربایجان شرقی با محوریت "تجلیل از مقام حسابدار" روز چهارشنبه در سالن آمفی تئاتر پتروشیمی تبریز، با حضور علاقه مندان این حوزه برگزار شد.
در دومین همایش حسابداری، " مهدی گودرزی" دبیر این همایش ضمن عرض خیر مقدم به شرکت کنندگان، به بیان ضرورت برگزاری همایش حسابداری پرداخت و گفت: هدف از برگزاری این همایش، ارتقا جایگاه حرفه حوزه حسابداری است. همایش روزهای آینده می تواند به عنوان یک مجمع عمومی برای حسابداران استان نیز محسوب شود و باید مشکلات این رشته در چنین همایش هایی بررسی شود.

وی ادامه داد:رسمیت بخشیدن به اعتبار حرفه ای و نظام مند کردن فعالیت حسابداری و مدیریت مالی به عنوان یکی از حلقه های شفاف سازی و سالم سازی رویداد های مالی و محاسباتی در بنگاه های عمومی و خصوصی در قالب، قوانین، آئین نامه ها و مصوبات دولتی می تواند ضمن توسعه اشتغال پایدار، اعتبار ثبت آثار و رویداد های مالی و محاسباتی را رسمیت بخشید.

 تعامل حسابداران با نظام مالیاتی

مدیر کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی به استقبال نظام مالیاتی از فعالین حوزه حسابداری اشاره کرد وگفت: با توجه به نیاز های جامعه امروزی و فعالیت های گسترده اقتصادی، نیاز جامعه برای متخصصین رشته حسابداری بالا رفته است و بنابر این نظام مالیاتی از فعالین این حوزه استقبال می کند.
"غلامرضا شریفی" با اشاره به اینکه اصلی ترین رشته ای که در نظام مالیاتی می تواند فعالیت کند و برای خدمت به نظام مالیاتی و اقتصاد کشور استخدام شود، رشته حسابداری است اذعان داشت: در سال های اخیر، باتوجه به تمهیداتی که نظام مالیاتی در سازمان مالیاتی اندیشیده است، کسانی که به عنوان نیرو های مالیاتی جذب سازمان های مالیاتی می شوند، باید در رشته مرتبط باشند.
وی به ارزش تعامل حسابداران با نظام مالیاتی اشاره کرد و گفت: این ارتباط یک ارتباط منطقی و قانونی است. این در حالی است که ارائه اسناد و مدارک و کتاب از سوی فعالین اقتصادی سفارش شده است.
وی به سفارشی که در امر  حساب و کتاب در قانون اصلاحی مالیات های مستقیم اجرایی شده است، خاطر نشان کرد و گفت: در قانون مالیات های مستقیم، رسیدگی مطالبات مالیات از طریق علل الراس، حذف شده است و در راستای این امر، یک فرصت چندساله برای آماده کردن زیرساخت های لازم داده شده است.
شریفی با اشاره به متن فوق تصریح کرد: در اجرای طرح مالیاتی، دیگر مالیاتی به نام مالیات علل الراس نخواهیم داشت و از طریق رسیدگی به نظام مالیاتی، مالیات وصول خواهیم کرد.
مدیر کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی تاکید کرد: در بازنگری قانون مالیات بر ارزش افزوده که در نظام مالیاتی و مجلس شورای اسلامی نقاط ضعف و قدرت طی 6سال اخیر به عنوان پایلوت مالیات بر ارزش افزوده در کشور اجرایی شده است، توسط حسابداران شناسایی شده و بر اصلاح و تکمیل شدن این قانون به مجلس و نظام مالیاتی ارائه می شود.

 اهمیت مبانی تهیه صورت های مالی
 یکی از اعضای انجمن حسابداران داخلی و خبره ایران اظهار داشت: از زمانی که بحث استاندارد ها پیش آمد ما از اصل موضوع که خیلی هم اهمیت دارد، عقب مانده ایم. بحث ما رعایت نکردن استاندارد ها است همچنین رفع مسائل مالیاتی و اصلاح قوانین مقررات یکی دیگر از مسائلی است که ما با آن درگیر هستیم.
 " علیرضا فضل زاده" به الزامات استاندارد های بین المللی گزارشگری مالی اشاره کرد و گفت: صورت های مالی به عنوان مهم ترین منابع اطلاعاتی برای انعکاس نتایج عملکرد و وضعیت مالی و جریان های نقدی و واحد های تجاری شناخته شده است و به همین دلیل مبانی تهیه صورت های مالی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.
وی جذب سرمایه گذاران خارجی را در گرو شفافیت های مالی و بهسازی و بازنگری در معیار های فعلی حسابداری کشوری عنوان کرد و افزود: بسیاری از استاندارد های ملی که هم اکنون مورد استفاده حسابداران داخلی قرار می گیرد، جوابگوی نیاز های جامعه بین المللی نیست.

وی با اشاره به اینکه همگرایی باعث حاکمیت اطلاعات با سرعت بالا در کل دنیا می شود اذعان داشت: اقتصاد به سمت و سوی جهانی شدن است بنابر این اقتصاد ما در دنیا یک اقتصاد متفاوت  با شرایط و وضعیت دوره های قبل بوده و روز به روز با توجه به پیشرفت تکنولوژی در صدد بهینه سازی خود خواهد بود. بر این اساس نیازمند همگرایی اطلاعاتی در کل دنیا است.

فضل زاده گفت: به دلیل پیچیدگی صنعت، ظهور تجارت جهانی و سرمایه گذاری های خارجی، تمامی اطلاعات باید در قالب یک فرآیند ایجاد شود. بر این اساس موضوعی را تحت عنوان استاندارد های بین المللی بوروز داده شد. ما باید اطلاعاتمان را با اطلاعات بانکی خودمان تدوین کنیم.

این کارشناس رسمی دادگستری با اشاره به این مطلب که از بین بردن موانع قانونی یکی از الویت هایشان است، اظهار داشت: جامعه حسابداری استان از پتانسیل علمی بالایی برخوردار است و می توان با برگزاری کارگاه های آموزشی، توان علمی حسابداران استان را ارتقاء بخشید.
وی در پایان یادآور شد: زیرساخت های کشور ایران باعث شده بود تا الزامات استاندارد ما بر اساس استاندارد های بین المللی پایه ریزی شود وگرنه کشور ایران یکی از 24 کشوری بود که از استاندارد های بین المللی تبعیت نمی کرد.

دربخش پایانی نیز از پیشکسوتان، دانشجویان برتر و عوامل برگزاری  دومین همایش حسابدارن استان تجلیل شد.

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
متن :
تصویر :

برچسب ها : 
طراحی وب سایت : پورتال ساز