بهداشت و سلامت
1395/08/16 16:26

جراحی چشم با روبات

جراحی چشم  با روبات
روباتی جدید با مهارت جراحی در مقیاس کوچک تمامی مهارت‌های لازم برای یکی از حساس‌ترین جراحی‌های جهان را به دست آورده‌است: جراحی آب مروارید.

براساس گزارش نیوساینتیست، اکسیس سیستمی جدید است که توسط دانشمندان در شرکت Cambridge Consultants ابداع شده‌است. این روبات کنترل از راه دور از دو بازو برخوردار است که در سر هر یک از آنها یک انبر نصب شده‌است و به گونه‌ای طراحی شده‌است تا بتواند با دقتی بالاتر از انسان روی چشم جراحی کند.

سالانه 20 میلیون نفر جراحی آب مروارید انجام می‌دهند از این رو این جراحی به یکی از رایج‌ترین جراحی‌ها در جهان تبدیل شده‌است و اگرچه معمولا به ندرت کسی از نتیجه این جراحی ناراضی است اما همواره مشکلاتی وجود دارند تا هزاران نفر از این افراد را تحت تاثیر خود قرار دهند.
آب مروارید زمانی رخ می‌دهد که عدسی طبیعی چشم کدر می‌شود. برای احیای بینایی افراد جراح باید حفره‌ای کوچک در عدسی ایجاد کرده و محتوای آن را که باعث کدر شدن عدسی شده‌است خارج کرده و لنزی مصنوعی و پلاستیکی را جایگزین آن سازد.

تمامی این فرایند نیازمند جراحی است که دستانی ثابت داشته‌باشد، زیرا یک حرکت ناگهانی باعث آسیب دیدگی پشت لنز می‌شود، غشایی نازک که خراش دیدن آن باعث کدر شدن دید می‌شود. روبات اکسیس به هدف جلوگیری از بروی چنین خطاهای انسانی ساخته شده‌است. انبرهای مفصل دار این روبات روی بازوهایی به اندازه قوطی‌های نوشیدنی نصب شده‌است و از تاندون‌های سبک و مقاوم، از جنس بادبان‌های خورشیدی ناسا برخوردار است. این انبرها می‌توانند در محدوده‌ای 10 میلیمتری حرکت کنند، درست هم‌اندازه عدسی در نسخه عملیاتی این روبات جراح، تیغ‌های جراحی جایگزین انبرها خواهند شد.

جراحان برای کنترل این روبات در اتاقی در نزدیکی اتاق جراحی نشسته درحالی که بازوها را حرکت می‌دهند،‌روند جراحی را روی نمایشگری مشاهده می‌کنند. تصاویر روی نمایشگر بزرگنمایی شده هستند از این رو جراح می‌تواند حرکاتش را با دقت بیشتری انجام دهد. یکی از مزایای استفاده از این روبان جراح این است که می‌توان با کمک نرم‌افزارها مرز و محدوده‌ای مشخص برای روبات تعیین کرد تا بروز خطا در جراحی را به پایین‌ترین حد امکان رساند.

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
متن :
تصویر :

برچسب ها : 
طراحی وب سایت : پورتال ساز