بهداشت و سلامت
1395/11/09 16:33

درمان کامل سرطان خون

درمان کامل  سرطان خون
دو خردسال مبتلا به سرطان خون به کمک اولین شیوه درمانی که در آن از سلول‌های تی‌شکل دست‌ورزی ژنتیکی شده استفاده می‌شود، به طور کامل درمان شدند.

براساس گزارش ساینس الرت، این دو بیمار بریتانیایی اولین بار در سال 2015 و پس از آنکه شیمی درمانی تاثیری بر درمان آنها نداشت، درمان جدید را دریافت کردند. پس از گذشت دو سال، این دو خردسال به طور کامل درمان شده‌اند.

درصورتی که آزمایش‌های بعدی نیز با چنین موفقیتی مواجه شوند، این شیوه به درمانی کم‌هزینه و بین‌المللی برای مقابله با سرطان تبدیل خواهد شد بدون اینکه نیاز باشد سلول‌های تی شکل مخصوصی هر بیمار ایجاد شود.

خردسالانی که در این آزمایش حضور داشتند، 11 و 16 ماهه بودند که درمان جدید را آغاز کردند،‌درحالی که پیش از آن برای درمان سرطان خون تحت شیمی درمانی قرار گرفته بودند. شیمی‌درمانی کوچکترین تاثیری بر درمان بیماری دو خردسال از خود نشان نداد و به والدین آنها گفته شد که خود را برای شرایط وخیم‌تر آماده کنند.

در شرایطی که درمان دیگری برای دو خردسال وجود نداشت،‌ پزشکان بیمارستان خیابان گریت اورموند روندی جدید را در پیش گرفتند: سلول‌های تی شکل دست‌ورزی شده ژنتیکی را که به گیرنده آنتی‌ژن کیمریک یا سلول‌های تی‌شکل CAR شهرت دارند را از بدن اهدا کنندگان سالم گرفته و به بدن بیماران تزریق کردند.

سلول‌های تی شکل نوعی از گلوبول‌های سفید هستند که می‌توانند به سلول‌های بیمار بدن از جمله سلول‌های سرطانی حمله کرده و آنها را از بین ببرند. متاسفانه این سلول‌ها همواره در پی یافتن و تخریب تمامی سلول‌های بیمار و سرطانی نیستند،به ویژه اگر این سلول‌ها به سرعت درحال رشد باشند.

در گذشته نیز تلاش‌هایی برای بهبود توانایی سلول‌های تی شکل در یافتن و تخریب سلول‌های سرطانی صورت گرفته‌بود که یکی از موفق‌ترین این شیوه‌ها استفاده از سلول‌های تی‌شکل خود بیمار بود،‌اما همه بیماران به اندازه کافی از اینم سلول‌ها برخوردار نیستند.

اما درمان جدید به سلول‌های بدن خود بیمار نیازی نخواهد داشت، و این به آن معنی است که پزشکان می‌توانند به سرعت و پس از شناسایی سرطان،‌ درمان را آغاز کنند زیرا می‌توانند سلول‌های تی‌شکل دست‌ورزی شده را از پیش آماده کنند تا در صورت نیاز آنها را برای درمان به کار ببندند و دیگر به سلول‌های تی شکل بیمار نیازی نخواهد بود.

اکنون نزدیک به دو سال از آغاز درمان دو خردسال می‌گذرد و هردو کودک در نهایت سلامت به سر می‌برند و این به آن معنی است که تکنیک درمانی جدید اثرگذار بوده‌است.

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
متن :
تصویر :

برچسب ها : 
طراحی وب سایت : پورتال ساز