بهداشت و سلامت
1396/01/19 15:44

تاثیر آنتی بیوتیک روی نوزادان

تاثیر آنتی بیوتیک روی نوزادان
محققان دریافته‌اند که تجویز مقادیر کمی آنتی‌بیوتیک معمولی به موش‌های باردار و نوزادان آنها می‌تواند تغییرات رفتاری پایداری را در آنها ایجاد کند.
براساس گزارش ساینس الرت، درصورتی که نتیجه این آزمایش‌ها به تایید رسیده و در انسان نیز نتیجه‌ای مشابه داشته‌باشد،‌ به آن معنی است که استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها در دوران بارداری می‌تواند بر رشد کودکان تاثیرگذار باشد.

به گفته محققان دانشگاه مک‌مستر در کانادا، آمار و ارقام حاکی از آنند که 70 درصد از تمامی کودکان پیش از سن دو سالگی دوزی مشخص از آنتی‌بیوتیک را دریافت می‌کنند و این موضوع و نتایج آزمایش‌های جدید نگرانی‌هایی نسبت به تاثیرات طولانی‌مدت آنتی‌بیوتیک‌ها بر رشد کودکان ایجاد کرده‌است.

اگرچه آنتی‌بیوتیک‌ها معمولا برای سلامتی انسان ضروری‌اند، اما همواره نگرانی‌هایی درباره عوارض این داروها بر میکروبیوم بدن انسان وجود داشته‌است،‌برای مثال استفاده بیش از اندازه از آنتی‌بیوتیک‌ها می‌تواند تعدادی از باکتری‌ها را در برابر دروها مقاوم سازد، امری که دانشمندان آن را یکی از چالش‌برانگیزترین معضلات قرن بیست و یکم می‌دانند.

محققان در این مطالعه 12 موش باردار را تا دوران پس از زایمان مورد بررسی قرار دادند درحالی که پنج موش تنها آب مصرف می‌کرد، چهار موش آب پنیسیلین‌دار مصرف می‌کردند و و سه موش دیگر آب پنیسیلین‌دار حاوی پروبیوتیکی به نام لاکتاباسیلوس رامنوس دریافت می‌کردند.

پس از زایمان 72 نوزاد موش به جا ماندند که آنتی‌بیوتیک‌های مصرفی بر باکتری‌های موجود در بدن آنها و رفتارشان تاثیری مشهود به جا گذاشته‌بود. برای مثال پنیسیلین در باکتری‌های روده موش‌های نر و ماده متولد شده تاثیری طولانی‌مدت به جا گذاشته‌بود و بروز سیتوکین،‌ دسته‌ای از مولکول‌های پروتئینی محلول در آب را در قشر قدامی مغز آنها افزایش داده‌بود، یکپارچگی سد مغزی-خونی را بهبود داده و رفتار موش‌ها را دچار تغییر ساخته بود.

گروهی از موش‌ها که در کنار آنتی‌بیوتیک پروبیووتیک نیز دریافت کرده‌بودند،‌ عوارض کمتری نسبت به موش‌هایی که تنها آنتی‌بیوتیک دریافت کرده بودند از خود نشان دادند.

باوجود اینکه نتایج به دست آمده تاثیرات منفی و طولانی‌مدت استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها به ویژه در سنین کم را تایید می‌کند، اما این آزمایش‌ها تاکنون تنها روی موش‌ها انجام گرفته و باید تشابه نتایج روی انسان‌ها نیز مورد بررسی قرار گیرد.

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
متن :
تصویر :

برچسب ها : 
طراحی وب سایت : پورتال ساز