اخبار علمی
1395/11/04 16:03

واکسن های پیشگیری از جعل خبر

واکسن های پیشگیری از جعل خبر
شیوع خبرهای جعلی در میان وب‌سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی الهام‌بخش دانشمندان شده‌اند تا واکسنی را برای ایمن‌سازی مردم در برابر این خبرها تولید کنند.

براساس گزارش BBC، دانشمندان دانشگاه کمبریج ابزاری روانشناسانه را برای هدف‌گرفتن تحریف واقعیت ابداع کرده‌ند. به پیشنهاد این محققان قرار دادن خوانندگان در معرض مقدار کمی از اطلاعات نادرست می‌تواند در خنثی‌سازی خبرهای جعلی کارایی داشته باشد.

خبرهای جعلی درباره انتخابات آمریکا و سرویه درجز اخباری هستند که به تازگی نگران کننده شده‌اند. به گفته ساندر ون در لیندن محقق دانشگاه کمبریج، اطلاعات نادرست می‌توانند مانند ویروس‌ها تکثیر و پخش شوند. ایده تحقیق جدید ایجاد مجموعه‌ای شناختی است که به ایجاد مقاومت در برابر اطلاعات نادرست کمک خواهد کرد، به این شکل بار بعدی که افراد با چنین اخباری مواجه شوند، حساسیت کمتری به آن نشان خواهند داد.

در این تحقیق دو ادعا درباره گرمایش جهانی به دوهزار شهروند آمریکایی گفته شد. به گفته محققان زمانی که این اطلاعات به صورت متوالی در اختیار داوطلبان قرار می‌گرفت، اثر واقعیت‌ها به واسطه ادعاهای نادرست خنثی می‌شدند اما زمانی که اطلاعات با اطلاعات نادرست ترکیب می‌شدند، اثرگذاری آنها کاهش پیدا می‌کرد.

در حین برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا، خبرهای جعلی مانند پشتیبانی پاپ از دونالد ترامپ و فروش اسلحه توسط هیلاری کلینتون به گروه داعش میلیون‌ها بار در فیس بوک به اشتراک گذاشته شد. شبکه فیس‌بوک پس از وقوع این ماجرا قابلیت جدیدی را ایجاد کرد که به مقابله با خبرهای جعلی کمک می‌کرد. دولت آلمان نیز طرح ایجاد واحد ویژه دولتی را ارائه داده است تا به مقابله با اخبار جعلی بپردازد.

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
متن :
تصویر :

برچسب ها : 
طراحی وب سایت : پورتال ساز