اخبار علمی
1395/12/11 15:19

ازکار افتادن سرور آمازون تا تغییرات اپلیکیشنی

ازکار افتادن سرور آمازون تا تغییرات اپلیکیشنی
روز ۳۰ فوریه ۲۰۱۷ سرور S۳ شرکت آمازون دچار نقص فنی شد و برای ساعاتی قطع شد، اما این نقص عوارض وسیعی داشت و منجر به از کار افتادن یا کند شدن بسیاری از وب‌سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها شد.

براساس گزارش گاردین، مدیوم،‌بیزینس‌اینسایدر، اسلک کوورا و گیفی از جمله وب‌سایت‌ها و اپلیکیشن‌هایی هستند که تحت تاثیر این نقص فنی قرار گرفته‌اند.

شرکت آمازون اوایل روز سه‌شنبه اعلام کرد در سکوی سرویس S خود میزان بالایی از پیام‌های خطا دریافت می‌کند که این نقص بخش وسیعی از سواحل شرقی آمریکا را تحت تاثیر قرار داده‌است. پس از آن عصر روز سه‌شنبه آمازون اعلام کرد این نقص را برطرف کرده و S3 دوباره راه‌اندازی شده‌است.

سرویس Simple Storage Solution یا همان S3 آمازون برای میزبانی یا پشتیبانی از داده‌ها مورد استفاده هزاران وب‌سایت از جمله وب‌سایت گاردین است.

نقص فنی ایجاد شده در سرور آمازون روی اسمارت‌فون‌ها و کلید‌های برق قابل کنترل نیز اثرگذاشت. نقص فنی حتی وب‌سایتی به نام "is it down right now?" که غیرفعال شدن وب‌سایت‌ها را زیر نظر دارد نیز غیرفعال ساخت.

این رویداد چند ساعته توانست نشان دهد چند مهره اصلی مانند آمازون، کلودفلر و گوگل، شرکت‌هایی که زیرساختارهایی متمرکز شده برای ایجاد وب را فراهم  می‌کنند، تا چه اندازه اینترنت را وابسته خود ساخته‌اند.

وب‌سایت‌های متعددی از جمله اسلک، گیزمودو، کورا، ترلو و Imgur بیشترین اختلال را تحت تاثیر این نقص فنی تجربه کردند. وب سایت Down Detector که وضعیت ارتباط بک بون های اصلی اینترنت را ارزیابی می کند، قبل از اینکه خودش از کار بیفتد، توانست قطعی سطح 1 شبکه در زیرساخت‌های اصلی Level3 را در اکثر مراکز شهری ایالات متحده تشخیص دهد.

از آنجا که سرویس های متعددی به سیستم ذخیره سازی کلاود آمازون وابسته هستند، حتی اختلال جزئی در این بخش نیز می تواند ظرف چند دقیقه اینترنت بخش وسیعی از ایالات متحده را مختل سازد.

کارشناسان، این وضعیت را با حملات گسترده DDoS سال گذشته میلادی به سرورهای Dyn مقایسه می کنند که توانست اینترنت آمریکا را به زانو درآورد. البته هنوز مشخص نیست آیا هکرها در از کار انداختن AWS نقش داشته اند یا خیر.

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
متن :
تصویر :

برچسب ها : 
طراحی وب سایت : پورتال ساز