اخبار علمی
1396/01/16 16:04

پاداش میلیونی درجیب پدر وب

پاداش میلیونی درجیب پدر وب
تیم برنرز لی پدر اینترنت در نهایت موفق شد جایزه چند میلیون دلاری تورینگ را از انجمن رایانش ماشینی یا ACM به خاطر مشارکت تاثیرگذار و ماندنی در صنعت رایانه دریافت کند.
براساس گزارش گیزمگ، با این وجود توصیف مشارکت برنرز لی در صنعت رایانه با صفت‌هایی مانند تاثیرگذار و ماندنی دست‌کم گرفتن تلاش‌های وی خواهد بود. برنرز‌لی در سال 1980، زمانی که در موسسه سرن در اروپا مشغول به کار بود،‌هایپرتکست‌ها و هایپرلینک‌ها را ابداع کرد، متنی که از تکه‌ای قابل کلیک برای دسترسی به متنی دیگر برخوردار باشد، ابداعی که تا به امروز محبوب اینترنت و کاربرانش بوده‌است.

وی در سال 1989 و پس از سال‌ها کار روی شبکه‌های اولیه رایانه‌ای، تلاش کرد تا هایپرتکست‌ها، پروتوکل کنترل ارسال یا TCP و سیستم نام‌های دامنه را با یکدیگر تلفیق کرده و سیستمی اطلاعاتی ابداع کند که خود آن را شبکه تارگستر جهانی نامید.

برای دسترسی به این اطلاعات، وی اولین مرورگر وب جهان به نام WorldWideWeb را ابداع کرد که به کاربران امکان می‌داد اطلاعات را نمایش داده و صفحات آن را تغییر دهند. این صفحات به شکلی بودند که کاربران می‌توانستند آنها را بدون نیاز به دسترسی به کد‌ها ویرایش کنند.

وی در سال 1991 اولین صفحه وب جهان را منتشر ساخت که هنوز می‌توان آن را در این آدرس مشاهده کرد. این صفحه هدف از ایجاد چنین سیستم ساده اما قدرتمند اطلاعاتی جهانی را توضیح می‌دهد و به کاربران نشان می‌دهد چگونه صفحات وب خود را تنظیم کنند.

اینترنت یکی از بزرگترین جهش‌های تکاملی نسل بشر به شمار می‌رود، ابداعی که توانسته مجموع دانش بشر را به صورت مجازی در اختیار همگان قرار دهد. این ابداع ارتباطات، تجارت، انتشار، آموزش و هزارن صنعت دیگر را متحول ساخته‌است در حدی که امروز ادامه حیات این صنایع بدون وجود اینترنت غیر قابل تصور است.

اینترنت همزمان ابزاری به شدت قدرتمند و مختل کننده است،‌از این رو می‌توان ابداع برنرز‌لی را ابزاری توصیف کرد که به بهترین و بدترین شکل ممکن مسیر تکامل بشریت را متحول ساخته‌است.

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
متن :
تصویر :

برچسب ها : 
طراحی وب سایت : پورتال ساز