اخبار علمی
1396/04/18 17:17

نغییر ژن مهاجرت پرندگان با تغییر جغرافیایی

نغییر ژن مهاجرت پرندگان با تغییر جغرافیایی
محققان دانشگاه لاند سوییس دریافتند پرندگانی که از یک گونه هستند ولی از مسیرهای مختلفی مهاجرت می‌کنند، ژنوم‌های متفاوت دارند.

گونه‌ای از پرندگان موسوم به سسک بیدی با نام علمی (Phylloscopus trochilus) در جنوب سوئد به دنیا آمده و رشد می‌کند اما در فصل سرد به آفریقای غربی مهاجرت می‌کند.

این در حالی است که پسرعموهای همین پرندگان که ساکن شمال سوئد هستند، به آفریقای جنوبی مهاجرت می‌کنند. در تحقیقات انجام شده مشخص گردید مسیرهای مختلف مهاجرت این پرندگان روی ژنوم آن‌ها تاثیر می‌گذارد.

محققان ساختار ژنتیکی سسک بیدی ساکن جنوب و شمال سوئد را به طور کامل مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار دادند و با مقایسه ساختار ژنتیکی این دو گروه پرندگان دریافتند ژنوم آن‌ها تقریبا یکسان است.

در واقع در این گروه از پرندگان تنها 200 ژن در دو قسمت مختلف ژنوم آن‌ها متفاوت است. همچنین در این تحقیقات مشخص تعدادی از 200 ژن مذکور، مربوط به سازگاری با شرایط فیزیولوژیکی مهاجرت هستند، اما در حال حاضر محققان هیچ ایده‌ای در مورد عملکرد مابقی آن‌ها ندارند.

این تحقیقات موجب بهبود درک محققان از تاثیر مهاجرت بر ساختار ژنتیکی پرندگان شد و زمینه را برای تحقیقات بعدی در این حوزه فراهم ساخت.

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
متن :
تصویر :

برچسب ها : 
طراحی وب سایت : پورتال ساز