اخبار علمی
1397/04/11 18:42

هواپیمای فراصوت بوئینگ

هواپیمای فراصوت بوئینگ
شرکت بوئینگ درحال اجرای برنامه‌هایی در راستای ساخت هواپیمای فراصوتی مسافرتی است که می‌تواند زمان سفر میان لندن تا نیویورک را به دو ساعت برساند.
براساس گزارش ایندیپندنت، طرح ابتدایی این جت که به تازگی توسط شرکت بوئینگ رونمایی شده‌است، از حداکثر سرعت بیش از 6115 کیلومتر بر ساعت برخوردار خواهد بود و این یعنی سرعتی نزدیک به پنج برابر سرعت صوت.

دستیابی به سرعت ماخ 5 (عدد ماخ نسبت سرعت یک شیئ در یک سیال به سرعت صوت در همان سیال است) به هواپیما امکان خواهد داد تا مسافرتی در طول اقیانوس اطلس را در عرض دو ساعت و مسافرتی در طول اقیانوس آرام را در عرض سه ساعت به پایان برساند.

این زمان کوتاه می‌تواند رکورد هواپیمای کنکورد را در عبور از فراز اقیانوس اطلس شکسته و رکوردی جدید را به ثبت برساند. رکورد هواپیای کنکورد در عبور سریع از این مسیر دو ساعت و 52 دقیقه بوده‌است. یک پرواز معمولی در یک هواپیمای مسافرتی معمولی از لندن به نیویورک در حدود 6 ساعت و 45 دقیقه زمان خواهد برد.

بوئینگ امیدوار است در خوشبینانه‌ترین حالت ممکن از سال 2030 به بعد بتواند این هواپیما را به خدمت بگیرد اما این احتمال را نیز می‌دهد که این زمان با یک دهه تاخیر مواجه شود. بوئینگ در ماه‌های اخیر وارد حوزه پروازهای فراصوت شده‌است و در ماه ژانویه طرح جت نظامی هوشمند، تجسسی و اکتشافی را با قابلیت دست‌یابی به سرعت ماخ 5 رونمایی کرد. انتظار می‌رود این هواپیما نیز در اوایل سال 2023 به کار گرفته شود.

آکادمی علوم چین نیز رقابت در این میدان را آغاز کرده‌است. این آکادمی در ماه فوریه اعلام کرد طرح‌هایی برای ساخت هواپیمایی در نظر دارد که می‌تواند با سرعتی بیش از ماخ پنج پرواز کند، و فاصله میان پکن تا نیویورک، که در حالت عادی سفر در آن به 13 ساعت زمان نیاز دارد را در عرض دو ساعت بپیماید. در این طرح،‌ هواپیمای Iplane از بالی دو لایه برخوردار خواهد بود تا از شدت کشش هوا و آشفتگی هوا در حین پرواز و بلند شدن بکاهد.

نوشته شده توسط: میترابرزگری

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
متن :
تصویر :

برچسب ها : 
طراحی وب سایت : پورتال ساز