اخبار فرهنگی
1396/09/01 12:58

جایزه ویژه ادبی برای داستان ازدواج

جایزه ویژه ادبی برای داستان ازدواج
روایتی تکان‌دهنده از عشق در دوران جنگ‌های داخلی سریلانکا برنده جایزه ۲۵ هزار دلاری موسوم به جایزه DSC مربوط به ادبیات جنوب آسیا شد.

به نقل از گاردین، «داستان یک ازدواج کوتاه» نوشته آنوک آرودپراگاسام وحشت‌های ناشی از 26 سال جنگ داخلی سریلانکا را در قالبی داستانی عاشقانه به تصویر کشیده است. این رمان برای رسیدن به گران‌ترین جایزه ادبی جنوب آسیا چهار رقیب دیگر را شکست داد و جایزه نقدی 25 هزار دلاری (19 هزار پوندی) را در حاشیه جشنواره ادبی داکا در بنگلادش دریافت کرد.

«داستان یک ازدواج کوتاه» در نخستین سال‌های دهه در منطقه‌ای با مردم تامیل می‌گذرد و ماجرای ازدواج دینش و گانگا را روایت می‌کند؛ پسر و دختری که در روزهای پایانی یک درگیری خونین به هم می‌رسند و زندگی آنها تحت تاثیر جنگی ویرانگر قرار می‌گیرد. آرودپراگاسام که خودش تامیل است و در جنوب سریلانکا زندگی کرده، گفته بود «داستان یک ازدواج کوتاه» تلاشی است برای نشان دادن تصویری واقعی از زیستن در یک منطقه جنگ‌زده.

جایزه ادبی DSC از سال 2011 به بهترین آثار داستانی اعطا می‌شود که شرایط زندگی و مردم منطقه جنوب آسیا را به شکلی واقعی و تاثیرگذار به تصویر کشیده باشند. امسال «زیستن» آنجالی جوزف، «روز انتخاب» آراویند آدیگا، «اتحادیه بمب‌های کوچک» کارن ماهاجان و «جنگل‌های شب» استفن آلتر چهار نامزد دیگر بودند.

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
متن :
تصویر :

برچسب ها : 
طراحی وب سایت : پورتال ساز