اخبار فرهنگی
1396/11/26 05:12

آنش برفراز قندیل کتابی قابل تامل

آنش برفراز قندیل کتابی قابل تامل
کتاب آتش بر فراز قندیل ، خاطرات رزمنده بسیجی تبریز در حوزه ادبیات پایداری منتشر شد‌.

کتاب ، خاطرات علی اکبر خازن رزمنده لشکر ۳۱ عاشورای تبریز از دوران پیش از انقلاب ،آغاز انقلاب اسلامی و روایتی از شروع جنگ تحمیلی و حضور در مقاطع مختلف دفاع مقدس است.خازن در عنفوان جوانی که دانش آموز سوم دبیرستان بود همزمان با اعزام نیروهای مردمی، به ستاد جنگهای نامنظم و چریکی شهید مصطفی چمران پیوست.
این رزمنده دفاع مقدس تا سال ۶۵ در عملیاتهای مسلم ابن عقیل،والفجر مقدماتی ، والفجر۲ و ۴ و خیبر  شرکت کرد و چند بار مجروح شد.این رزمنده سپس به جمع رزمندگان قرارگاه رمضان که ماموریتهای عمق خاک عراق را داشت پیوست و تا اخر دفاع مقدس دراین قرارگاه حضور داشت ودراین مدت خاطرات نابی از پشت خطوط رسمی عراقی ها نقل کرده که در نوع خود بی نظیر است.
خازن در عملیات مرصاد هم حضور داشته و خاطراتی از هجوم منافقین نقل کرده است.
آتش بر فراز قندیل را انتشارات آیدین منتشر کرده است.خاطرات خازن را عبدالمجید نجفی از نویسندگان حوزه دفاع مقدس در  ۲۲۴ صفحه ودر ۱۰ فصل  به نگارش درآورده است.
مراسم رونمایی از این کتاب ارزشمند قرار است ششم اسفند در تبریز و اواخر اسفند در تهران برگزار شود اما در مدت کوتاه انتشار تاکنون ،این کتاب به چاپ سوم رسیده است.
قندیل ،سلسله ارتفاعاتی بسیار صعب العبور در نوار مرزی غرب کشوراست وآتش بر فراز قندیل، اشاره ای به عبور دادن گلوله های کاتیوشااز این ارتفاعات به پشت خطوط نبرد دشمن جهت آتشباری به پایگاههای دشمن در عمق خاک عراق است.
صفحات جنوب وغرب کشور مدت هشت سال صحنه درگیری های سنگین نیروهای عراقی با رزمندگان ایرانی بوده است.دراین باب اخبار،گزارشها وداستانها وخاطرات زیادی به رشته تحریر درآمده وفیلم های متعددی ساخته شده است.اما بخشی ازنبرد حماسی این جنگ عظیم آنچنانکه باید مورد توجه قرار نگرفته است‌.
علی اکبر خازن رزمنده ای که درقالب نیروهای قرارگاه رمضان داخل خاک عراق نفوذ کرده وتا هفته های متمادی ارتباط آنها با داخل ایران قطع شده است.این نیروها علاوه بر جدالی حیرت آور با نیروهای بعثی به همکاری شگفت آور نظامی با نیروهای مبارز عراقی دست یازیده است.
بکر بودن موضوع ونثر روان وداستانی آتش برفراز قندیل این اثر را از آثارمشابه متمایز ساخته است و می تواند به روشن شدن گوشه ای از رازهای ناگفته جنگ کمک کند.
روستاهای فقیر عراقی درآنسوی مرز همه روزه مورد هجوم جنگنده های عراقی قرار میگیرد ودراین میان راهی جز مبارزه ای پیچیده وبی امان برای نیروهای مبارز باقی نمی ماند.کمک رزمندگان قرارگاه رمضان با آنان صحنه های کم مانندی را رقم زده است.نمونه این صحنه ها را تنها درفیلم های نفسگیرجنگی میشود به تماشا نشست.

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
متن :
تصویر :

برچسب ها : 
طراحی وب سایت : پورتال ساز