اخبار فرهنگی
1398/09/30 23:41

فعالیت یک هزار شبکه رادیویی،تلویزیونی و ماهواره ای به انواع شاخه های زبان ترکی درجهان

فعالیت یک هزار شبکه رادیویی،تلویزیونی و ماهواره ای به انواع شاخه های زبان ترکی درجهان
اختصاص بیست و دو میلیارد و پانصد میلیون ریال به تکمیل فرهنگسرای استاد شهریار باسمنج

 مراسم شب چله گجه سی با حضور جمعی از شعرا و سرایندگان زبان های فارسی و ترکی آذربایجانی در تالار پروفسور هشترودی کتابخانه ی عمومی شهر باسمنج با برنامه های متنوع شعر خوانی ،سخنرانی و موسیقی برگزار شد. 

این مراسم که به همت انجمن ادبی شهر باسمنج به مدت چهار ساعت تا پاسی از شب یلدا برپا بود. مجید ثقفی نیا رئیس این انجمن با اشاره به فعالیت ادبی آن از سال هشتاد و هشت گفت :این انجمن بدون گرایشات سیاسی و جناحی با گرد هم آوردن علاقه مندان شعر و ادب باسمنج و روستاهای شرق تبریز در  شکوفایی استعداد های آنان و بررسی اشعار تازه ترکی و فارسی سروده شده راه را برای ورود جوانان به عرصه های هنر و ادب آماده میکند. 

دکتر سفیدی شهردار باسمنج نیز با اشاره به اینکه با اختصاص بیست و دو میلیارد و پانصد میلیون ریال برای تکمیل فرهنگسرای شهر باسمنج از سوی شورا و شهرداری گفت :امیدواریم فاز اول این فرهنگسرا را در چهار طبقه با یک تالار مجهز با گنجایش هفتصد نفر به پایان ببریم تا در اختیار گروه های فرهنگی و هنری و شعر و ادب شهر باسمنج و حومه قرار گیرد.

در این مراسم که ده ها شاعر و نویسنده ی محلی حضور داشتند، خانم ها پروینی و اخوند زاده و اقایان ثقفی نیا، راضی فرد ،عظیم زاده ی تبریزی،نوا پور ،سروش،بختیار اهری،نجاری، توانایی،دلگیر،پلنگ افکن و... به سرودن ماهنی ها و اشعار و بایاتی های خود کردند و گروه موسیقی نواپور باسمنج نیز به اجرای موسیقی سنتی ایرانی پرداخت. 
دکتر محمد فرج پور باسمنجی فعال فرهنگی و رسانه ای آذربایجان شرقی نیز توجه به فولکلور و ادبیات ترکی آذربایجانی را در سال های اخیر مثبت ارزیابی کرد و گفت: با ایجاد رشته ی زبان و ادبیات ترکی آذربایجانی در دانشگاه تبریز و راه اندازی شبکه های استانی به زبان ترکی در استان های شمالغرب و همچنین انتشار هزاران عنوان کتاب و مطبوعات به این زبان را از نکات قابل توجه و در خور تحسین حاکمیت ملی عنوان کرد و گفت :فعالیت نزدیک به یک هزار شبکه ی رادیویی ، تلویزیونی و ماهواره ای به انواع شاخه های ترکی در جهان و داشتن شاهکار های پر محتوا این زبان را در سطح جهان گسترش داده است.
فرج پور باسمنجی همچنین تکلم بیش از دویست و پنجاه میلیون نفر به انواع شاخه های زبان ترکی از چین تا قلب اروپا را از قابلیت های منحصر به فرد این زبان پر محتوا دانست و گفت:زمان از بین بردن زبان های بومی ملی و منطقه ای با گسترش رسانه های مجازی و شاهراه های اطلاعاتی وتبدیل هر انسان به یک رسانه سپری شده است.
نوشته شده توسط: امید شرکت تبریزی

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
متن :
تصویر :

برچسب ها : 
طراحی وب سایت : پورتال ساز