اخبار فرهنگی
1399/10/14 15:07

وَرائوی نین حامامی

وَرائوی نین حامامی
علی اکرمی آذر از فعالان میراث فرهنگی  شهرستان مراغه در استان آذربایجان شرقی است. در سلسله نوشتاری قرار شده تا مطالبی را درحوزه میراث فرهنگی محلی برای مخاطبان داشته باشد.


آب، آتش، خاک و باد جزء عناصر اَربعه طهارت هستند. وجود معبد مهر در ورائوی نشان از مقدس بودن آب و نظافت می باشد چنانکه در دین مبین اسلام حدیث قدسی وجود دارد که «النِظافَةُ مِن الایمان : نظافت از ایمان است».

نشانه های متعددی وجود دارد که از ایمان راسخ اهالی ورائوی خبر می­دهد از جمله معبد مهر، مساجد شش گانه، آیین های عزاداری، حمام ورائوی و سرداران شهید دفاع مقدس یکی از این نشانه ها طهارت و نظافت ظاهری و باطنی حمام می­باشد تا علاوه بر شستن تن انسان به هدف خلقت و رسالت خویش توجه کرده و دل را از کینه و حسادت پاک بکند.

در شریعت مقدس اسلام وجود حمام جزء واجبات و از اصول طهارت است . اهالی یگانه پرست وَراُئوی هزاران سال پیش با غسل تعمید در معبد مهر وَراُئوی به تاریخ ثابت کردند که از ایمان قوی و نسبت به نظافت دیدگاه ژرفی دارند. بعد از ظهور اسلام طبق مستندات موجود در آثار تاریخی وَراُئوی، نشان از آن هست که نظافت در بین اهالی مورد اهمیّت بود.

قنات و چشمه در داخل روستا یکی از این نشانه ها است و نگه داشتن آن از هزاران سال پیش تا عصر حاضر نشان از اعتقاد به تمیزی و نظافت میباشد. تا عصر قاجار در دهات ایران رسم بر این بود که از چالاسر ، مطبخ ، آغول چهار پایان و ای با آب گرم تاس در فصل عرق گیری حمام میکردند. این سرمایه داران بودند که در داخل منزل بزرگ و شخصی شان دارای حمام بودند. تهیه سوخت لازم جهت گرم کردن آب و ظروف مسی و احداث مکان مناسب برای مردم رعیّت و کارگر پیشه با دشواری همراه بود. اهالی روستای وَراُئوی با ایمان و اعتقادی که به اسلام داشتند و در اولویت اول ساخت مسجد را می دیدند که با حمایت و ایثار حاج آقا، مسجد حمام در عصر قاجار بنا شده بود که در روزهای آتی نحوه و شیوه ی ساخت « حامام مَچید » به سمع و نظر شما عزیزان خواهد رسید. ریش سفیدان روستا جهت تعلیم و تعلم شریعت محمد (ص) در فصل پاییز و زمستان با همکاری سادات و میرزا ها که از سواد اَکابِر برخوردار بودند در مسجد حمام جمع می شدند.

نزدیک اذان ظهر بود که در چوبی مسجد حمام باز می شود. ریش سفیدان و اهالی، مردی غریبه و عریانی می بینند که برای حفظ آبرو خود را با گلیمی کهنه پوشانده؛ از غریبه سوال می کنند که چرا با این حال و روز وارد مسجد شده؟ مسجد جای مقدسی است.
غریبه از ریش سفیدان اجازه منبر خواست... 

ادامه دارد...


نوشته شده توسط:علی اکرمی آذر

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
متن :
تصویر :

برچسب ها : 
طراحی وب سایت : پورتال ساز