اخبار
1399/04/11 14:25

فاطمه امینی:کار کودک را درکناربازیگری دوست دارم

فاطمه امینی:کار کودک را درکناربازیگری دوست دارم
فاطمه امینی بازیگری توانا و خوش ذوق  و استادی با انگیزه در گروه کودک است که با نقش گلی در مل مل و این شبها با عمه فروغ سریال آخر خط از شبکه سه میتوانید بخشی از هنرمندی های این بازیگر پر انرژی راببنید.مصاحبه اختصاصی فاطمه امینی با پایگاه خبری ندای بیصدا نکته های جالبی داشت. 

خانم امینی با تشکر از اینکه وقتتون رو در اختیار پایگاه خبری ندای بیصدا قرار دادید به عنوان سوال اول از فلسفه شروع کنیم؟ طبیعتا شما با کودکان بسیاری در ارتباط هستین به واسطه شغلتون چقدر رشته فلسفه در شناخت کودکان و برقراری ارتباط باهاشون کمکتون کرد؟
فاطمه امینی: با سلام و احترام و سپاس از مخاطبان پایگاه خبری ندای بیصدا طبیعتا فسلفه یکی از قدم های مهمی بود که باعث شد که در شناخت کودکان و حتی هنر همراستا و هم سو بوده و در بازیگری هم کاملا کمک حال بوده و هست.وقتی شما با تفکر وارد هنر میشید میتونید زاویه های مختلفی از هنر رو هم کشف کنید که فلسفه و اندیشه های مرتبط با اون به شدت توی هنر کمک حال بوده.  

مسیر ورودتون از فلسفه به سمت هنر چگونه شکل گرفت؟ و چقدر همکاری با خانم کاتوزیان در تغییر این مسیر نقش داشت؟


فاطمه امینی: خب قطعا هم سو با رشته تحصیلی کار هنری هم شکل گرفته بود و فعالیت های هنری و نمایشیم  هم از تئاتر انجام گرفته بود وتجربه کار توی نمایش های مذهبی هم کسب شده بود و تدریس هم توی حوزه بازیگری به شکل موازی انجام گرفته بود.

خانم امینی رو بیشتر در کارهای کودک و با گسترش شبکه نهال و پویا در کارکترهای مختلف از جمله گلی در مل مل، کودکان و حتی بزرگسالان شناختند، شاید سوالی که به وجود بیاد این باشه با گسترش تکنولوژی و ابزارها چطوری میشه کودکان رو با نمایش های عروسکی همراهشون کرد و پای تلویزیون نگهشون داشت؟

فاطمه امینی : باید به این نکته اشاره کرد که تلاشی که توی مجموعه مل مل همه عوامل میکنیم اینکه پیامی که به کودکان داده میشه پیام غیر مستقیم باشه تا کودک با تماشای نمایش و واکنش های گلی و مل مل به اون پیام ها دست پیدا کنه، وقتی پیام به شکل غیر مستقیم باشه کودک قطعا جذب کار میشه و میتونه با وجود همه تکنولوژی ها از تماشای یه برنامه نمایشی لذت ببره،سعی میکنیم روی متن ها و اجراها دقت صورت بگیره تا با کمترین واکنش ها از سوی کودکان مواجه بشیم.

 بعد از چند وقت خانم امینی رو درسریال آخر خط آقای مسعودی این شبها داریم میبینیم،نظرتون رو درباره سریال جدید ایشون بفرمایید و اینکه این تغییر رویه از گروه کودک به کارهای نمایشی خودخواسته بود؟ وحالا که در کارکتر عمه فروغ این شبها به خوبی دیده شدید بازهم شاهد ادامه این روند ازسوی خانم امینی خواهیم بود؟فاطمه امینی: من توی برنامه مل مل هم علاوه بر گلی نقشی رو داشتم به نام ننه نقلی که اونجا هم تلاش این بود که بازیگری فاطمه امینی هم دیده بشه چون در کنار اجرا من یک بازیگرهم هستم، و در بیرون محیط کار کودک هم تئاتر هایی رو در نقش های مختلف بازی کردم، پس با این شرایط وقتی کار آقای مسعودی پیشنهاد شد چون هم متن خیلی خوبی داشت و هم کادر خوبی، پذیرفتم که این نقش رو بازی کنم.

شاید یکی ازمهمترین ویژگی های کارهای شما درکنار کار نمایشی در گروه کودک، پیام های آموزشی هست که در کارهاتون به کودکان داده میشه،گاها در بعضی از سنین کودکان لج بازی های ویژه ای دارن که پذیرش حتی حرف از طرف والدین رو هم گاهی سخت میکنه چطوری این ارتباط بینتون با کودکان شکل میگیره که بازخوردش انقدر خوبه که کارکتر گلی در بین کودکان به این درجه از محبوبیت رسید؟

فاطمه امینی:  اولا متشکرم از لطفتون در کنار این پیامی به دل کودکان میشینه که غیر مستقیم و با چاشنی نمایش به کودکان ارائه بشه چون کودکان دلشون میخواد حرفهایی رو بشنوند که از جنس خودشون باشه و گلی هم یه کارکتر نمایشیه که گاهی مثل یه بچه رفتار میکنه، گاهی خودش رو لوس میکنه و گاهی به شدت جدیه و این باعث میشه که واکنش های مختلفی رو بچه ها ببینند و باهاش ارتباط خوبی برقرار بشه.
 
درکنار کارنمایشی، تدریس رو هم دارید که به شکل ویژه تدریس بازیگری و نمایش خلاق برای کودکان در نظر گرفته شده، دراین باره هم توضیح میدین که چه بخش هایی برای تقویت خلاقیت های کودکان در نظر گرفته میشه؟

فاطمه امینی:خب در این حوزه سعی شده که متدهای مختلف بازیگری به کودکان آموزش داده بشه و خب توی حوزه بازیگری، کودکان به شدت استعداد و پذیرش بالایی دارند و توی این روش ها سعی شده که خلاقیت بازیگران کودک آموزش داده بشه تابازیگرانی با استعداد داشته باشیم.

خانم امینی این روزها در برنامه های استعداد یابی آیتمی به نام بازیگری رو هم مشاهده میکنیم،ایا از نظرتون بازیگری یک استعداد درونیه یا اکستابی؟ و خب گروهی اعتقاد دارن سنی برای بازیگری وجود نداره برای شما که تدریس توی این حوزه بازیگری کودک  رو دارید نظرتون در این باره چیست؟
فاطمه امینی: خب بازیگری یک استعداد درونیه که میشه اون رو پرورشش هم داد و با آموزش صحیح باعث رشد و ترقی شد.درسته برای بازیگری سن خاصی وجود نداره ولی خب آموزش رو هم میشه از سن کودک با خلاقیت و نو آوری های خاصی ارائه کرد که بشه بازیگرکودک با تکنیک ها و متدهای خاص روبه جلو حرکت کنه.


فلسفه شکل گیری کارکتر گلی و قرار گرفتن در کنار عروسک مل مل چی بود؟ و خب شما در اون کار  کارکترهای نمایشی مختلفی رو  در طیف سنی مختلف هم تجربه کردید ولی  طبیعتا کودکان با دونقش گلی و مل مل بیشتر ارتباط برقرارکردن علت رو در بازی ها میدونید یا در متن و اجرا؟ و چقدر در رسیدن به نقش گلی متن و چقدر تجربیات تئاتری دخیل بود؟


فاطمه امینی: مجموعه عوامل باعث شدن که گلی با گذشت زمان مثل یک غذا جا بیفته و درست پخته بشه و دیده بشه، مثل یه کار تئاتر توی بازه زمانی زنده متن ها درست و پیام ها به جا زده بشه و تلاش این بوده که ارتباط بین مخاطبان و عوامل برنامه ساز یه ارتباط دوطرفه و گرم باقی بمونه تا گلی در دل کودکان جای خودش رو حفظ کنه. قطعا فکر میشه روی این قضیه که قراره که گلی چطوری باید بازی بکنه ، چه متنی داشته باشه.قطعا منم به عنوان بازیگرگلی تلاش میکنم تا هم مطالعه داشته باشم نسبت به نقش و هم توی حوزه کودک و روانشناسی کودک کتاب هایی رو بخونم.

باتوجه به تغییر کارکترتون از گلی به عمه فروغ این دید در مخاطبان به وجود اومد که انگار خانم امینی دنبال یه تغییر در روش بازی هم هستن و میخوان وجه های دیگری از بازیشون هم در نقش های مختلف دیده بشه،با اینکه خب ناخواسته باز با کارکتر گلی قیاس میشید آیا این دلیل بر فاصله گرفتن از گروه کودک و فشارهای اون محیطه یا نه میخواستید با این روش شکل دیگه ای از بازی ها هم دیده بشه؟
فاطمه امینی: ببنید من از اول هم دوست داشتم که توی گروه کودک باشم و تازمانی هم که این پذیرش باشه از سمت کودکان باز هم در این حوزه خواهم بود اما خب در کنارش هم یک بازیگر هستم، که اگر کار متفاوتی پیشنهاد بشه قطعا مورد مطالعه قرار میگیره اما خب اولویت من به خاطر حساسیت های کارکودک  وعلایق شخصیم همیشه گروه کودک خواهد بود.

 با شناختی که از خانم امینی هست چه از طرف هواداران چه از طرف دوستان و جامعه هنری درعین حالی که خانم امینی بعد از کار انرژی خیلی خوبی دارن آرامش خاصی هم دارن،سوالی که شاید به وجود بیاد این باشه که معمولاتوی بازیگری دوتا دیدگاه هست، گروهی با نقش ها تا مدتها زندگی میکنند و حتی دربیرون محیط کار به پرورش بیشتر نقش هم کمک میکنند و گروهی فقط نقش در محیط کارشون بهشون تعلق داره وبعد از خروج از محیط کار دیگه همه چیز تموم میشه، خانم امینی در این باره چه دیدگاهی دارن؟
فاطمه امینی: خب بازیگری دنیای به شدت پیچیده و جذابیه، به خاطر زنده بودن کودک درونم اون انرژی همیشه بوده وخب برای تقویت گلی هم یه جاهایی فکر میکنیم اما خب حساب کنید مثلا یکی در کار نمایشی نقش معتاد رو هم اگر بازی کنه خب نمیتونه همیشه اون کارکتر رو باخودش داشته باشه و در کار ما هم وقتی به زندگی طبیعی برمیگردیم تلاش میکنیم که زندگی روتین خودمون رو داشته باشیم اما این به معنی این نیست که به نقش ها فکر نکنیم، مطالعه میکنیم، کتاب های حوزه کودک و روانشناسی کودک رو و حتی دوستان مشاوری  و روانشناس کودک هم دارم که باهاشون همیشه معاشرت هام رو ادامه میدم، کار تدریس توی حوزه کودک رو دارم، ارتباط از نزدیک با کودکان هم باعث میشه که از دنیای کودکان فاصله نگیرم.

بعد از کار توی گروه کودک،شروع دوباره تون توی حوزه نمایش با یه کار طنز شکل گرفت،آیا بازهم کار بعدی تون توی همین ژانر خواهد بود یا بازهم تغییری از خانم امینی شاهد خواهیم بود و کارکترهای به شدت جدی وژانر های مختلف و حتی مدیوم های مختفلی مثل سینما رو هم تجربه خواهید کرد؟
فاطمه امینی: خب پیشنهادهایی از سینما هم در طول این مدت بوده ولی ترجیح من همچنان تلویزیون و گروه کودک بوده و خب به واسطه بازیگر بودنم تلاش میکنم تا به شکل موازی بازیگری رو هم داشته باشم اما این به معنی این نیست که از گروه کودک باید جدا بشم.

باتوجه به اینکه شما به نوعی در کنار کار نمایشی در کودک  اجرا هم داشتید آیا در بخش اجرای برنامه های بزرگسال  و برنامه های وِیژه بزرگسالان هم شما رو خواهیم دید؟
خب من بیشتر توی گروه کودک بازی و اجرا میکنم درحالی که در کار اجرای برنامه های بزرگسال تلاش میکنم تا فقط یک بازیگر باشم، اجرا رو هم یه کار به شدت تخصصی میدونم به خاطر همین اجرای برنامه های بزرگسال رو نپذیرفتم.

و در آخر با تشکر از وقتی که در اختیار پایگاه خبری ندای بیصدا قرار دادید پیامی که برای مخاطبان و هوادارانتون دارید چیست؟

فاطمه امینی :سپاس از لطفتون و از مخاطبانتون بینهایت متشکرم و برای تمام مخاطبان عزیز پایگاه خبری ندای بیصدا بهترین ها رو با شادی کامل آرزو میکنم.

گفتگو توسط:امید شرکت تبریزی

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
متن :
تصویر :

برچسب ها : 
طراحی وب سایت : پورتال ساز