اخبار هنری
1397/05/27 05:41

عزت سینمای ایران درقاب آسمانی

عزت سینمای ایران درقاب آسمانی
عزت‌الله انتظامی، آقای بازیگر و چهره پیشکسوت سینما و تئاتر ایران صبح روز جمعه ۲۶ مردادماه در ۹۴ سالگی جان به جان‌آفرین تسلیم کرد و از دنیا رفت.
 زنده‌یاد انتظامی که خردادماه امسال شمع 94 سالگی خود را خاموش کرده بود، صبح آخرین جمعه مردادماه روی یکی از تخت‌های بیمارستان باهنر تهران برای همیشه چشم بر جهان فروبست. او در سال‌های اخیر به دلیل کهولت سن چندان مقابل دوربین ظاهر نشد و آخرین کاری که از این بازیگر بزرگ سینمای ایران روی پرده رفت، «راه آبی ابریشم» به کارگردانی محمدرضا بزرگ‌نیا در سال 1390 بود.

عزت‌الله انتظامی در 31 خرداد 1303 در محله سنگلج چشم بر جهان گشود و پس از تحصیل در هنرستان صنعتی تهران در رشته برق، از 1326 وارد عرصه هنر شد. سفر به آلمان برای خواندن درس سینما و تئاتر و بازگشت به ایران در 1337 فصلی نوین در زندگی و فعالیت‌های حرفه‌ای او رقم زد. نخستین نقش خود را در 1348 با فیلم تحسین‌شده «گاو» به کارگردانی داریوش مهرجویی تجربه کرد و این سرآغاز همکاری دو چهره متفاوت در سینمای ایران بود.

«آقای هالو»، «دایره مینا»، «پستچی»، «اجاره‌نشین‌ها»، «هامون» و «بانو» از دیگر کارهای مشترک انتظامی و مهرجویی در سال‌های بعد بود. آقای بازیگر بیش از 50 فیلم سینمایی در کارنامه داشت که «ستارخان»، «صادق کرده»، «حاجی واشنگتن»، «شیر سنگی»، «گراند سینما»، «خانه خلوت»، «ناصرالدین‌شاه آکتور سینما»، «روز فرشته»، «روز واقعه»، «روسری آبی»، «گاو خونی»، «مینای شهر خاموش»، «حکم»، «دیوانه از قفس پرید»، «خانه‌ای روی آب» و... از آن جمله‌اند.

زنده‌یاد انتظامی در طول بیش از چهار دهه فعالیت سینمایی با بزرگانی چون علی حاتمی، مسعود کیمیایی، رخشان بنی‌اعتماد، ناصر تقوایی، بهروز افخمی، بهمن فرمان‌آرا، رسول صدرعاملی، مسعود جعفری‌جوزانی و... همکاری کرد. او با داشتن چهار سیمرغ بلورین بهترین بازیگر مرد و مکمل از پرافتخارترین بازیگران تاریخ جشنواره فیلم فجر بود.

نوشته شده توسط: میترابرزگری

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
متن :
تصویر :

برچسب ها : 
طراحی وب سایت : پورتال ساز