اخبار ورزشی
1395/05/17 14:07

نوارچسب‌های رنگی در المپیک

نوارچسب‌های رنگی در المپیک
حین انجام بازی‌های المپیک، یکی از پدیده‌هایی که روی بدن ورزشکاران توجه همه را به خود جلب می‌کند، نوارهای رنگی است که در بخش‌های مختلفی از بدن آنها چسبانده شده‌است.

براساس گزارش تک‌اینسایدر، استفاده از این نوارچسب‌های رنگی که به نوارهای کینزیولوژی یا کینزیو یا حرکتی شهرت دارند، از سال 2008 آغاز شده‌است. ورزشکاران در رقابت‌های المپیک 2008 و 2012 بیشتر از نوارهای کینزیوی TEX استفاده می‌کردندکه توسط فیزیوتراپیستی ژاپنی ابداع شده بودند. اما امروزه استفاده از نوارهای کینزیولوژی KT رواج بیشتری یافته‌است.

حال پرسش اصلی این است: کاربرد این نوارهای زیبای رنگی چیست؟ این نوارها می‌توانند به واسطه کشش میکروسکوپی پوست، ناراحتی‌ها را کاهش داده و زهکشی لنفاوی را بهبود ببخشد. گفته می‌شود استفاده از این نوارها روی ماهیچه‌های بدن از درد و التهاب آنها جلوگیری می‌کند، ماهیچه‌های خسته را آرام کرده و از حرکت آنها در طول روز پشتیبانی می‌کند.

نوارهای KT پشتیبانی سبک و پوستی است که به گفته شرکت سازنده‌اش به ورزشکاران حتی در حین آسیب‌دیدگی نیز کمک می‌کند تا فعال باقی بمانند. این نوارها بازخوردهای عصب‌ماهیچه‌ای ایجاد می‌کنند که موجب آرامش ماهیچه شده و یا واکنش شدید‌تر و مقاوم‌تری را در ماهیچه‌ها و تاندون‌ها ایجاد می‌کند.

این نوارها در موارد بسیار متنوعی،‌از سردرد گرفته تا ضعف ماهیچه یا درد ساق پا کاربرد دارند. بسیاری از ورزشکاران گاه و بیگاه برای انجام حرکاتی مخصوص از این نوارها استفاده می‌کنند اما تاکنون تاثیرگذاری قطعی این نوارها به صورت علمی به اثبات نرسیده‌است. بررسی‌های متعدد بالینی این نوارهای رنگی در افرادی که دچار اختلالات ماهیچه‌ای اسکلتی بوده‌اند هیچ مدرکی از تاثیرگذاری این برچسب‌ها در اختیار دانشمندان قرار نداده‌است. از این رو به نظر می‌آید این نوارها در تخفیف درد مبتلایان به بیماری‌های مذمن ماهیچه‌ای تاثیرگذار نیست.

با این‌همه یک تحقیق که در نشریه طب ورزشی بریتیش ژورنال منتشر شده‌است، نشان می‌دهد نوارهای کینزیو برای کاهش درد تاثیری بیش از حداقل دارد. دیگر مطالعات نشان می‌دهند این نوارها ممکن است دامنه فعالیت را تا حدی افزایش دهند اما هیچ مدرکی مبنی بر بهتر بودن یک نوع نوار نسبت به نواری دیگر وجود ندارد.

با این‌همه ورزشکاران عاشق این برچسب‌ها هستند و افرادی مانند دیوید‌بکهام در بیشتر دوره فعالیت ورزشی خود از آنها استفاده کرده‌اند. و از آنجایی که نتیجه رقابت‌های المپیک ممکن است در کسری از ثانیه تغییر کند، از این رو ورزشکاران ریسک نکرده و استفاده از این برچسب‌ها را به استفاده نکردن آنها ترجیح می‌دهند، حتی اگر کاربری آنها به صورت علمی ثابت نشده‌باشد. در واقع استفاده از این نوارها بیشتر دلیل منطقی دارد تا علمی و پزشکی.

از سویی دیگر بسیاری از ورزشکاران باور ذهنی دارند که این نوارها عملکرد آنها را بهبود می‌بخشد،‌درواقع این نوارها تاحدی تاثیر دارونماها دارند و ثابت شده که دارونماها می‌توانند درد بیماران را تسکین دهند،‌پس همین ذهنیت نیز می‌تواند عملکرد ورزشکارانی که به تاثیر نوارهای حرکتی اعتقاد دارند را بهبود دهد. درواقع دلیل دیگر استفاده از این نوارها روانشناسانه است و ورزشکاران با استفاده از آنها حس اعتماد‌به‌نفس بیشتری پیدا می‌کنند.

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
متن :
تصویر :

برچسب ها : 
طراحی وب سایت : پورتال ساز