اخبار اقتصادی
1395/01/18 14:12

کمیاب‌ترین الماس آبی جهان

کمیاب‌ترین الماس آبی جهان
الماس آبی De Beers Millennium Jewel ۴ که به تازگی با قیمت ۳۱.۸ میلیون دلار در حراجی به فروش رسیده‌است،‌به گفته متخصصان الماس یکی از معدود سنگ‌های قیمتی است که توانسته در بازار الماس تحولی بزرگ ایجاد کرده و رکوردی جدید به ثبت برساند.
براساس گزارش CNN، این الماس 10.10 قیراطی روز سه‌شنبه 6 آوریل 2016 در حراجی ساتبیز در هنگ‌کنگ به فروش رسید، البته با عنوان بزرگترین الماس آبی بیضی‌شکلی که در حراجی وجود داشت.

این الماس در نهایت با قیمت 31.8 میلیون دلار به فروش رسید و رکورد فروش گران‌قیمت‌ترین الماس فروخته شده‌ در آسیا را شکست. اما در کنار ارزش بالایی که این سنگ زیبا دارد، حقایق جالب توجهی نیز درباره آن وجود دارد که دانستن آنها خالی از لطف نیست.

    این سنگ بخشی از بزرگترین سرقت الماس در جهان بود...تقریبا

این الماس اولین‌بار در نمایشگاه جواهرات میلنیوم سال 2000 در لندن رونمایی شد و توجه گروه‌های سارق محلی را به خود جلب کرد و پس از آن سرقتی بزرگ انجام گرفت،‌ اما پلیس لندن آن را ناکام گذاشت. درصورتی که این سرق مسلحانه با موفقیت انجام می‌گرفت، سارقان سنگ‌های قیمتی با مجموق قیمت 300 میلیون دلار به دست می‌آوردند و این سرقت به بزرگترین سرقت الماس در جهان تبدیل می‌شد.

گفته می‌شود این سرقت بسیار حرفه‌ای برنامه‌ریزی شده‌بود،‌ سارقان راهی برای تضعیف شیشه محافظ سنگ‌ها یافته بودند و مسیر‌های فراری در امتداد رودخانه برای خود طراحی کرده‌بودند. اگر ناشناسی پیش از آغاز سرقت به پلیس هشدار نداده‌بود،‌ سارقان به احتمال زیاد موفق به فرار می‌شدند.

    صنعت الماس شیفته الماس‌های آبی درخشان است


در نوامبر سال 2015 یک الماس آبی 12.03 قیراطی به نام ماه آبی به قیمت 48.4 میلیون دلار به فروش رسید و این سنگ به گران‌قیمت‌ترین الماسی که تاکنون به فروش رسیده تبدیل شد. همین رکورد جدید باعث شد صنعت الماس شیفته الماس‌های آبی شود و استخراج‌کنندگان را وادار سازد تا تعداد بیشتری از این الماس‌ها را وارد بازار سازند.

در همین راستا،‌الماسی متعلق به هنرپیشه آمریکایی شرلی تمپل در اواخر ماه آوریل به حراج گذاشته خواهدشد. همچنین الماس اوپنهایمر آبی با وزن 14.62 قیراط به عنوان بزرگترین الماس آبی جهان در ماه می به حراج گذاشته خواهد‌شد. بیشتر این سنگ‌ها در بازارهای خصوصی خرید و فروش می‌شوند و تا پیش از این تنها تعداد محدودی از افراد به حراجی‌ها می‌آمدند. اما این روند درحال تغییر است و مجموعه‌ای از رویداد‌های تکرار نشدنی در بازار الماس‌ها درحال وقوع است.

    قیمت بالای آن به خاطر رنگ آبی است


الماس‌های رنگی معمولا در دسته الماس‌های کمیاب قرار دارند، اما برخی از رنگ‌ها محبوب‌تر از دیگران هستند. الماس سرخ کمیاب‌ترین نوع الماس است،‌تا حدی که تا به امروز تنها 100 الماس سرخ در جهان شناسایی شده‌است. الماس آبی از نظر کمیاب بودن در رتبه دوم قرار دارد. الماس‌های زرد نیز ارزش بالایی دارند، اما در سال‌های گذشته چندین معدن الماس زرد کشف شدند و از میزان کمیابی آنها کاسته شد. الماس‌های قهوه‌ای و خاکستری رایج‌ترین نوع الماس‌ها هستنداز این رو از کمترین ارزش در میان دیگر الماس‌ها برخوردارند.

    حراجی‌ها محتاطند تا سنگ را نسوزانند


ارزش یک سنگ قیمتی می‌تواند متناسب با واکنش و پذیرش افراد حاضر در حراجی‌ها کاهش یا افزایش پیدا کند. اگر سنگی بیش از اندازه شناخته‌شده باشد، ممکن‌است به شهرتی مخدوش و بدنامی ناخواسته دچار شود. ناتوانی در فروش یک الماس ارزش آن را کاهش می‌دهد. اگر تلاش برای فروش یک الماس بیش از حد باشد و در عین حال خریداری برای آن یافته نشود، به اصطلاح الماس می‌سوزد. زیرا همه تصور می‌کنند یک جای کار این سنگ می‌لنگد.

    درخشان و مجلل تنها صفت نیستند


الماس De Beers Millennium Jewel 4 با عنوان الماس آبی درخشان مجلل شناخته می‌شود،‌ اما این واژه‌ها چیزی فراتر از صفت هستند،‌این واژه‌ها بخشی از سیستم امتیاز‌دهی رنگی هستند که متخصصان الماس را نسبت به ارزش هر سنگ آگاه می‌سازد. این واژه‌ها کمک می‌کنند تا میان ارزش یک الماس آبی با الماس آبی دیگر تفاوت ایجاد شود. این طیف از آبی روشن تا آبی روشن مجلل و آبی تند مجلل و غیره ادامه دارد. آبی درخشان مجلل نوعی خاص از الماس است که در طیف رنگی از بالاترین رتبه برخوردار است.

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
متن :
تصویر :

برچسب ها : 
طراحی وب سایت : پورتال ساز