اخبار اقتصادی
1395/03/12 17:34

افتتاح طولانی ترین تونل جهان

افتتاح طولانی ترین تونل جهان
تونل سن گوتارد (Saint-Gothard) با طولی برابر ۵۷.۱ کیلومتر به عنوان طولانی‌ترین تونل قطار در سرتاسر جهان در سوئیس افتتاح می‌شود.

براساس گزارش یورو‌نیوز،  این تونل از نظر ساختاری تنها با تونل 50.5 کیلومتری مانش که میان بین فرانسه و انگلستان واقع شده،‌ و همچنین تونل 53.8 کیلومتری سیکان واقع در ژاپن قابل مقایسه‌است.

برای احداث این تونل 10.9 میلیارد یورو هزینه شده‌است، یعنی برابر بودجه‌ای که برای برگزاری المپیک 2012 لندن صرف شده‌است، و تمامی این مبلغ نیز توسط دولت سوئیس تامین شده‌است. ساخت این تونل ۱۷ سال به طول انجامیده‌است،‌در شرایطی که بیش از 2600 کارگز به صورت تمام وقت در تمامی طول هفته و در تمام طول روز در شیفت‌های هشت ساعته مشغول به ساخت تونل بوده‌اند.

متاسفانه در فرایند ساخت تونل 9 کارگر جان خود را از دست داده‌اند. این درحالی است که در احداث اولین تونل قطار سن‌گوتارد بین سال‌های 1872 و 1882 میلادی 177 کارگر کشته شده و 700 کارگر دچار نقص عضو شدند. طول این تونل تنها 15 کیلومتر بود.

درحین حفر تونل گوتارد 13.3 میلیون مترمکعب سنگ حفاری شده‌است، یعنی پنج برابر بیشتر از حجم سنگ‌های هرم جیزه مصر. عمق بخشی از تونل گوتارد به 2300 متری از سطح زمین می‌رسد.

قطارهای مسافربری با سرعت 250 کیلومتر در ساعت و قطارهای باری با سرعت 160 کیلومتر در ساعت در این تونل اجازه تردد دارند، میانگین عبور قطارهای مسافربری از داخل این تونل، که عبور از آن 20 دقیقه طول می‌کشد،‌ 50 قطار در روز است. طی کردن این مسافت بدون عبور از دل تونل یک ساعت زمان خواهد‌برد.

قرار است در مراسم افتتاحیه طولانی‌ترین تونل قطار جهان که در روز اول ماه ژوئن برگزار می‌شود، چهره‌های سیاسی از قبیل فرانسوا اولاند، آنگلا مرکل، ماتئو رنتزی و یوهان اشنایدر آمان رئیس جمهور سوئیس شرکت کنند و به همراه هم سوار بر قطار از میان تونل عبور کنند. علاوه بر این افراد،‌نمایندگانی از سوی تمامی مذاهب رسمی جهان نیز در مراسم افتتاحیه حضور دارند. تخمین‌ها از حضور بیش از 100 هزار نفر در مراسم افتتاحیه خبر می دهند درحالیکه 600 هنرمند نیز در این روز به اجرای مراسم خواهند‌پرداخت.

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
متن :
تصویر :

برچسب ها : 
طراحی وب سایت : پورتال ساز