اخبار اقتصادی
1398/10/09 17:36

دکتر فضل زاده: به توسعه مدیریت و اقتصاد آذربایجان کمر همت بسته‌ایم

دکتر فضل زاده: به توسعه مدیریت و اقتصاد آذربایجان کمر همت بسته‌ایم
دکتر علیرضا فضل زاده رئیس دانشکده مدیریت، اقتصاد و بازرگانی دانشگاه تبریز گفت: امروزه برای تربیت نیروی انسانی متخصص و کیفی دستگاه‌های اداری و بنگاه‌های اقتصادی دانشکده‌های مدیریت و اقتصاد و بازرگانی در کشورهای جهان از اعتبار و منزلت خاصی برخوردار شده‌اند و من معتقدم اگر ما بخواهیم در حوزه‌های مدیریت و اقتصاد که بخش‌های مهم در جامعه‌ی ما هستند پیشرفت کنیم باید به تربیت نیروی انسانی متخصص در این بخش‌ها توجه ویژه‌ای داشته باشیم. وی گفت: با احساس چنین مسئولیتی دانشگاه تبریز، دانشکده متروکه دامپزشکی را برای ایجاد دانشکده مدیریت و اقتصاد در نظر گرفت و جمعی از اساتید دلسوز به تجهیز، نوسازی آن پرداختند و امروزه یکی از دانشکده‌های آبرومند و مجهز دانشگاه تبریز است.

دکتر فضل زاده گفت: در رشته‌های اقتصاد، مدیریت، گردشگری، کسب و کار سرمایه‌گذاری کرده‌ایم و با وجود اساتید ممتاز در این رشته‌ها تا مقطع دکتری دانشجو داریم و علاوه بر آن به دنبال ایجاد رشته‌ دکتری مدیریت استراتژیک هستیم و همچنین با برنامه‌ریزی جهت جذب هیات علمی در رشته‌ی حسابداری موفق شدیم فوق لیسانس رشته‌ی حسابداری را بگیریم . ان‌شاءالله پذیرش دانشجو را به زودی از طریق آزمون سراسری آغاز می‌کنیم.
وی گفت: برای توسعه زیربنایی استان رشته‌های مدیریت، اقتصاد، جهانگردی، حسابداری در تمامی مقاطع حیاتی است و اساتید ممتاز و دلسوز این دانشکده به توسعه مدیریت و اقتصاد آذربایجان کمر همت بسته‌اند و هم اکنون بیش از 1300 دانشجو در مقاطع مختلف در این دانشکده مشغول تحصیل هستند و 25 نفر از اساتید ممتاز در رشته‌های مختلف هیات علمی تمام وقت داریم و علاوه بر آن چند نفر نیز به صورت نیمه وقت با این دانشکده همکاری می‌کنند. 

دکتر فضل‌زاده افزود: 10 نفر از اساتید دانشکده ما استاد تمام و مابقی دانشیار هستند و در بین اینها دانشمندان بزرگی هستند که آوازه ملی دارند که پروفسور ناصر صنوبر جزو این اساتید بوده و علاوه بر آن دکتر سید صمد حسینی نیز که معاونت اسبق سازمان سنجش کشور را عهده‌دار بودند هنوز زحمت‌کش گروه مدیریت و رئیس پردیس بین‌المللی ارس دانشگاه تبریز هستند و تعدادی از اساتید نام‌آور ما نیز همچون آقایان دکتر بهبودی، دکتر بهشتی، دکتر برقی اسکویی امروز در مدیریت‌های استانی منشاء خدمت به جامعه هستند. دکتر فضل زاده از پروفسور اژدر کرمی به عنوان یکی از اساتید بین‌المللی دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه تبریز نام برد که در دانشگاه‌های معتبر انگلستان نیز صاحب کرسی تدریس بوده و در این دانشکده نیز سال‌ها است به تدریس و انتقال تجارب علمی، آموزشی و پژوهشی خود می‌پردازد. وی گفت: راه‌‌اندازی انجمن بازاریابی ایران به همت بلند دکتر محمد فاریابی و برپایی همایش‌ها و کنفرانس‌های بین‌المللی،‌ ملی و استانی در حوزه‌های کسب‌ و کار  و تاثیرگذاری اساتید در بخش‌های مدیریتی و صنعتی شمال‌غرب کشور و قبولی قابل توجه دانشجویان این دانشکده در مقاطع تحصیلات تکمیلی و صاحب کرسی شدن دانشجویان ممتاز دکترا این دانشکده در دانشگاه‌های معتبر جهان و انجام پروژه‌های تحقیقاتی برخی سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها و انتشار برخی نشریات معتبر علمی و پژوهشی و چاپ مقالات اساتید ما در ژورنال‌های جهانی همه و همه از ظرفیت‌های بالقوه و بالفعل دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه تبریز است و ان‌شاءالله تلاش می‌شود این فعالیت‌های علمی، آموزشی و پژوهشی در سطح ملی و بین‌المللی گسترش یابد و بخشی از مسائل و مشکلات مدیریتی و اقتصادی کشور و آذربایجان را گره گشا شود.

فضل زاده درباره ی مشکل اساسی جامعه و دانشگاه ها یاداور شد: مشکل اساسی که در کل کشور حاکم است عدم هم پوشانی نیاز صنعت با دانشگاه هاست یعنی دانشگاه به سمت پیشرفت و اهداف خود می رود و صنعت نیز به سمت و سوی خود حرکت می کند  و در این حین حلقه مفقود شده است و تا زمانی که این حلقه یافت نشود و هماهنگی و یکپارچکی شکل نگیرد از لحاظ اثر گذاری ضعیف پیش خواهد رفت.

وی ادامه داد: بدون هم پوشانی و هماهنگی با نیازهای جامعه حرکت نوعی به زمین خوردن است دانشگاه و دانشکده اقتصاد و مدیریت در جهت نزدیکی به صنعت گام برداشته است و تحصیلات کوتاه مدت، میان مدت و طولانی مدت DBA  در سطح دکترای حرفه‌ای و MBA را در این دانشکده ایجاد کرده ایم.
 رئیس دانشکده اقتصاد درباره‌ی تشکیل این دوره ها در دانشکده گفت: هدف از ایجاد این دوره ها ورود فعالان اقتصاد و مدیران فعلی به حوزه عملی دانشگاه و ایجاد ارتباط بین آن چه که در عمل انجام میگیرد با انچه که در تئوری دیده میشود. 

 وی یکی از نیاز های اصلی دررشته اقتصاد را موضوع پژوهش بیان کرد و گفت : تازمانی که در صنعت اعتقادی به این نباشد تا مشکلات از لابلای مفاهیم علمی قابل حل است ما کاری نمیتوانیم انجام دهیم و ازدسترس ما خارج خواهد شد.

فضل زاده در خصوص برنامه هایی که برای آینده ی دانشکده در نظر دارد گفت : استفاده از توانایی اساتید خبره در داخل کشور و اساتید خبره در خارج از کشور و ایجاد زمینه کارگاه های آموزشی عملی و دوره ی کوتاه مدت آموزشی در دانشگاه های خارج از ایران است . وی با بیانی در خصوص رسالت دانشگاه های ایران گفت : اقتصاد مقاومتی زمانی درست عمل خواهد کرد که دانشگاه ها رسالت خود را درست انجام دهند. اصلی ترین رسالت دانشکده اقتصاد و مدیریت این است که وارد صنعت شود آموخته ها، اندوخته ها و تجارب علمی و عملی خود را برای رونق کسب و کارها در طبق اخلاص بگذارد.


نوشته شده توسط: دکتر محمد فرج پور باسمنجی

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
متن :
تصویر :

برچسب ها : 
طراحی وب سایت : پورتال ساز