اخبار اقتصادی
1400/01/18 07:16

پول خرد نداریم ان شاالله سری بعدی

 پول خرد نداریم ان شاالله سری بعدی
بهانه نوشتن این سطور اقتصادی نه این است که مرغ همسایه غاز است چرا که حتی در این روزهای بی مرغی اگر درصف مرغ هم قراربگیرید پس از معطلی کامل چند ساعته، جوجه ای لاغر به بهانه مرغ تحویل می گیرید.

کافی است این روزهای کرونایی سری به فروشگاه های زنجیره ای برای خرید بزنیدتا با پدیده ای به نام پول خرد نداریم مواجه شوید. 
این عادت قدیمی که سابقا در بقالی ها و سوپرمارکت ها،با اجناسی مثل آدامس و خوراکی هایی ناچیز جبران مافات میشد در فروشگاه های بزرگ و زنجیره ای  به بهانه کرونا وغیر کرونا دیگر با این عنوان که پول خرد نداریم،ان شاالله درسری بعدی که تشریف میاورید یادآوری بفرماییداز کنارتان عبور میشود و حتی کسی نمیگوید که از هر مشتری چقدر پول خرد تحویل داده نشده در این صندوق ها ذخیره میشود.

به واقع اگر درفروشگاه های بزرگ و زنجیره ای ، تخفیف ها و  پول خردبرای جذب مشتری یک حربه تاکتیکی است در باقی مانده های پول نقد نیز باید لحاظ شود.

در تعریف اقتصادی هر کشوری پول خرد اعم از پول سکه و پول های خرد رایجشان جایگاه و تعریف خاص خود را دارد.
به عنوان نمونه در کشور همسایه ترکیه در قبال خرید از فروشگاه های زنجیره ای باقی مانده پول خردتان  به صورت کروش و سکه ای تحویلتان میگردد، حتی اگر آن کروش ها به خودی خود ارزش نداشته باشند و باید جمع گردند تا به لیر تبدیل شوند باز به صورت نقدی تحویل خریدار میشود.
دراقتصاد ایران کسی جوابگوی این موضوع نیست که چرا پول خرد تعریف درستی نشده و حتی از کنار آن به راحتی در تاکسی ها،فروشگاه ها و مغازه ها عبورمیکنند.

متاسفانه با طرح تئوری حذف صفر هادر اقتصاد ایران کافی است تا دیگر هزارتومان های شما هم در فروشگاه های زنجیره ای  تحویلتان نشود.
واژه سکه در ایران این روزها شما را به یاد تقریبا یازده میلیون تومان می اندازدو مهریه های نجومی تا آن که روزگاری پول خرد هر کشوری بوده است.

کافی است سری به این فروشگاه ها بزنید و خرید کنید تا بدانید حتی این روزها دیگر در فروشگاه های بزرگ و زنجیره ای 500 تومن های شما تحویل داده نمی شود. از این 500 تومن ها، 200 تومن ها و 100 تومن ها بگیرید و حساب کنید که چقدر از این باقی مانده ها در این صندوق ها به بهانه اینکه ان شاالله سری بعدی تشریف بیارید باقی میماند و هیچ کسی هم نه پاسخگواست و نه آن را به صورت شفاف بیان می کند.

نکته جالب این قضیه این است که شعار این فروشگاه های بزرگ در جذب مشتری،مشتری مداری و احترام در همه حال به مشتری است. درصورتی که اگر بر روی شیشه خود ننویسند که از تحویل پول کاغذی معذوریم باقی مانده های شمارا تحویلتان نمیدهند.

شاید یکی از راههای انسانی این قضیه این باشد که اگر قرار بر پس ندادن این پول خردها هم درمیان است آنها  را با اطلاع خریداران تدبیر کردو به حساب موسسات خیریه مجوزداروسازمان هایی نظیر بهزیستی و شیرخوارگاه ها واریز کردتا شکلی مناسب و جنبه ای موقربه خود گیرد.

نوشته شده توسط:امیدشرکت تبریزی 

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
متن :
تصویر :

برچسب ها : 
طراحی وب سایت : پورتال ساز