بهداشت و سلامت
1395/07/14 16:34

رابطه وزن مغز با تعداد خمیازه

رابطه وزن مغز با تعداد خمیازه
محققان در مطالعه‌ای جدید دریافته‌اند مدت زمان خمیازه افراد می‌تواند وزن مغز و تعداد نورون‌های موجود روی لایه خارجی مغز افراد را آشکار کند.

براساس گزارش دیسکاروی، این یافته جدید که در نشریه بیولوژی لترز منتشر شده‌است،‌ نشان می‌دهد دانشمندان می‌توانند وزن مغز هر حیوانی را با اندازه گرفتن مدت‌زمان خمیازه آنها محاسبه کنند. این تکنیک در مورد انسان‌ها نیز کاربرد دارد.

به گفته اندرو گالوپ استاد دانشگاه پرینستون و یکی از بزرگترین متخصصان در زمینه خمیازه که در این تحقیق با محققان دانشگاه آریزونا همکاری داشته‌است، نه وزن بدن و نه ساختار آناتومی بدن با خمیازه ارتباط مستقیمی ندارند زیرا حیواناتی که جثه‌های بزرگتری از انسان دارند،‌ مانند فیل‌ها، گوریل‌ها، شترها و اسب‌ها خمیازه‌های کوتاهتری نیز دارند.

در این مطالعه جدید روی مدت خمیازه این جانداران مطالعه شده‌است: موش، موش صحرایی، پوسام، گربه، سگ، جوجه‌تیغی، میمون شنل‌پوش سرسفید، اسب، گوریل، شامپانزه، فیل آفریقایی و انسان.

دانشمندان علاوه بر کشف ارتباط میان طول مدت خمیازه و وزن مغز دریافتند نخستینیان نسبت به دیگر پستانداران از خمیازه‌های طولانی‌تری برخوردارند، شاید به این دلیل که رفتارهای متنوع‌تر و ساختار مغزی پیچیده‌تری دارند.

گالوپ می‌گوید وزن مغز انسان 1250 تا 1450 گرم است و خمیازه کشیدن به جریان خون در مغز کمک کرده و مغز را خنک می‌کند و کارایی آن را بهبود می‌بخشد.

از دیگر ویژگی خمیازه‌ها واگیردار بودن آنها است که به گفته گالوپ می‌تواند باعث افزایش توجه جمعی و هوشیاری عمومی شود و به هماهنگی رفتارها کمک کند. یافته جدید درباره ارتباط میان خمیازه و وزن مغز می‌تواند به درک بهتر ارتباط میان خمیازه و بیماری‌های عصبی مختلف کمک کند.

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
متن :
تصویر :

برچسب ها : 
طراحی وب سایت : پورتال ساز