اخبار علمی
1394/08/23 13:18

تمامی رشته های دانشگاه آزاد قانونی هستند

تمامی رشته های دانشگاه آزاد قانونی هستند
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تأکید کرد تمامی رشته‌های این دانشگاه قانونی است.

دکتر میرزاده  با بیان اینکه هیچ رشته محل غیرمجازی در این دانشگاه وجود ندارد، گفت: تمامی رشته‌محل‌ها دارای مجوز از نهادهای قانونی مسئول صدور مجوز هستند. وی درباره اظهارات برخی مسئولان وزارت علوم درباره فاقد مجوز بودن تعدادی از این رشته‌ها، چنین توضیح داد:این مسائل مربوط به گذشته است و اکنون همه مسائل روشن و موانع برطرف شده است. تأکید می‌کنم هیچ رشته‌ای در هیچ واحدی در هیچ مقطعی بدون مجوز نداریم و جای هیچ نگرانی برای دانشجویان وجود ندارد.

میرزاده با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی حدود ۳۰‌درصد پژوهش کشور را در دست دارد، افزود: امروز ۵۶ درصد تحصیلات تکمیلی ایران در کارشناسی ارشد و دکتری در دانشگاه آزاد اسلامی است و طبق برنامه ۵ ساله در دانشگاه آزاد باید در سال ۱۳۹۴ در انتهای این سال، ۳۰ درصد دانشجویان ما تحصیلات تکمیلی باشند. ان‌شاءالله تا پایان امسال ۲۸‌درصد امروز به ۳۰درصد افزایش خواهد یافت؛ یعنی ۳۰درصد یک میلیون و ۷۰۰ هزار دانشجوی موجود ما در تحصیلات تکمیلی فعالیت دارند.

    مدارک غیرقابل خدشه

در شرایطی که برخی نگرانی‌ها درباره رشته‌های غیرمصوب مربوط به اعتبار مدارک آنها بود، رئیس مرکز آزمون دانشگاه آزاد، مدارک این دانشگاه را معتبر توصیف کرد و گفت: سال قبل پیش از پذیرش دانشجویان در ۱۷ شهریور‌ماه در جلسه‌ای که با سرپرست وقت وزارت علوم (دکتر نجفی) تشکیل شد، تعداد کل پذیرش دانشجوی دکتری سال ۹4‌-۹3، ۱۲ هزار نفر تعیین شد. با توجه به فضاسازی رسانه‌ای که صورت گرفت، ۱۸ آبان مجدد جلسه‌ای تشکیل شد و پذیرش ۱۲ هزار نفر در دکتری و کارشناسی ارشد مجدد مورد تأیید طرفین قرار گرفت. بنابراین براساس قوانین، مدارک فارغ‌التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی مورد تأیید است و کسی حق ندارد خدشه‌ای به مدارک این دانشگاه وارد کند.

دکتر علوی فاضل  همچنین از ارزیابی ۸ هزار رشته محل تحصیلات تکمیلی این دانشگاه تا پایان آبان۹۴ خبر داد و گفت: تا‌کنون ۶هزار و ۵۰۰ رشته محل مورد ارزیابی قرار گرفته است.

تا به امروز 6هزار و 500 رشته در ۲۵ استان کشور ارزیابی شده که امیدواریم تا آخر آبان‌ماه این ۸ هزار رشته محل را ارزیابی کنیم. علوی فاضل با تأکید بر اینکه این دانشگاه چه در گذشته و چه در حال، تمام پذیرش‌ها را با مجوز وزارت علوم و در گروه علوم پزشکی با هماهنگی‌ و نظارت وزارت بهداشت انجام داده و همه مورد تأیید است، افزود: «ما ارزیابی رشته‌ها را به 3دسته تقسیم می‌کنیم؛ ابتدا رشته‌هایی که شرایط ایده‌آل را دارند و می‌توانیم بگوییم که اغلب رشته‌ها واجد این شرایط هستند. دسته دوم رشته‌هایی که بیشتر شرایط را دارا هستند اما لازم است با جذب یک عضو هیأت علمی، به شرایط ایده‌آل برسند و دسته سوم رشته‌هایی هستند که عضو هیأت علمی مرتبط دارند، اما لازم است در یک برنامه 6ماهه به شرایط ایده‌آل برسند. ارزیابی ما نشان می‌دهد واحدهای دانشگاه آزاد در ارائه دوره‌های کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی از نظر برگزاری دوره هیچ مشکلی ندارند.»

    سابقه یک موضوع

مناقشه دانشگاه آزاد و برخی مسئولان وزارت علوم و نمایندگان مجلس بر سر مجوز داشتن یا نداشتن تعدادی از رشته‌های این دانشگاه از مهر‌ماه 93و با افزایش پذیرش در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در این دانشگاه آغاز شد. این موضوع از آن زمان تا‌کنون با فراز و نشیب‌های زیادی همراه بوده است. نمایندگان مجلس گاهی از گسترش رشته‌ها در دانشگاه آزاد انتقاد کرده‌اند و گاهی در حمایت از توسعه تحصیلات تکمیلی توسط این دانشگاه نامه نوشته‌اند. البته شورای‌عالی انقلاب فرهنگی تا شهریور سال آینده به این دانشگاه فرصت داده است. تأکید همزمان رئیس و معاون دانشگاه آزاد بر مجوزدار بودن همه رشته‌محل‌های این دانشگاه در حالی است که مسئولان وزارت علوم هنوز در این زمینه اظهارنظری نکرده‌اند.

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
متن :
تصویر :

برچسب ها : 
طراحی وب سایت : پورتال ساز