اخبار علمی
1394/09/07 18:24

سال ۲۰۱۵، گرمترین سال تاریخ

سال ۲۰۱۵، گرمترین سال تاریخ
سازمان هواشناسی جهانی سازمان ملل متحد اعلام کرد دمای جهان در سال ۲۰۱۵ به دلیل بروز ال‌نینویی قدرتمند و گرمایش جهانی دست‌ساز بشر به رکوردی جدید دست‌یافته‌است.

براساس گزارش تایم،‌در این گزارش آمده‌است که سال 2015 با شکستن رکورد سال 2014 به گرمترین سال جهان در طول تاریخ تبدیل خواهد شد. میانگین دمای هوای جهانی در سال گذشته 14.57 درجه سلسیول ثبت شده‌است. با این همه این گزارش تا پایان سال 2015 صبر نکرده و پیش از پایان سال ادعای خود را مطرح کرده‌است زیرا براساس داده‌ها، دمای هوا در سال جاری به اندازه‌ای غیرعادی بالا بوده که به نظر نمی‌آید فرصت کافی برای خنک شدن تا حدی کمتر از دمای سال 2014 را داشته باشد.

این گزارش یک هفته پیش از آغاز نشست اقلیمی سازمان ملل در پاریس منتشر شده‌است،‌ نشستی که که سران کشورهای جهان قصد دارند در آن برسر روش‌های مهار تغییرات اقلیمی با یکدیگر به توافق برسند.

به گفته مایکل ژاراد دبیر سازمان هواشناسی جهانی  سازمان ملل متحد،‌ درحال حاضر رکورد دما در بیشتر نقاط جهان شکسته شده‌است. این گزارش حقایق شگفتی‌انگیزی را برملا نکرده‌است، دانشمندان سازمان اقیانوسی و هواشناسی آمریکا و دیگر سازمان‌های هواشناسی پیش از این پیش‌بینی کرده‌اند که سال 2015 گرمترین سال جهان خواهد.

به گفته ژاراد احتمال اینکه دمای جهانی درحال حاضر یک درجه سلسیوس نسبت به دوران پیش صنعتی گرمتر شده‌باشد بسیار زیاد است. این درحالی است که سران کشورهای جهان وعده‌داده‌اند که دمای جهان بیشتر از دو درجه نسبت به دوران پیش‌صنعتی افزایش پیدا نکند. ژاراد می‌گوید از آنجایی که تا‌به‌امروز یک درجه افزایش دما داشته‌ایم و میزان انتشار آلودگی‌ها به شکلی غیرقابل مهار رو به افزایش است، با شرایطی اضطراری مواجه هستیم.

به گفته دانشمندان جهان به واسطه انتشار گازهای ناشی از مصرف سوخت‌های فسیلی که حرارت را درخود محبوس می‌کنند، و همچنین به واسطه پدیده طبیعی ال‌نینو رو به گرمتر شدن گذاشته‌است.

این گزارش جدید اطلسی از شرایط اقلیمی شدید و نامساعد است، از موج حرارت در هند و پاکستان که دمای هوا را به 45 درجه نیز رساند گرفته تا وقوع توفان‌های قدرتمندی مانند پاتریشیا در نیومکزیکو. براساس این گزارش در سال 2015 مناطق مختلف جهان بارش و سیل‌های شدید و درعین حال خشکسالی‌های شدیدی را تجربه کرده‌اند.

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
متن :
تصویر :

برچسب ها : 
طراحی وب سایت : پورتال ساز