اخبار علمی
1394/11/24 14:03

گوگل رانننده خودروهای بی سرنشین

گوگل رانننده خودروهای بی سرنشین
نرم‌افزار گوگل رسما به عنوان راننده خودروهای بدون راننده این شرکت معرفی شدند، قدمی بزرگ از سوی سازمانی رسمی در آمریکا در مسیر پیشبرد صنعت خودروهای بدون راننده.

براساس گزارش تلگراف، سازمان ملی ایمنی حمل و نقل بزرگراه‌های آمریکا NHTSA اعلام کرد درصورتی که سرنشین انسانی رانندگی خودرو را به عهده نداشته‌باشد، نرم‌افزار این خودرو را به عنوان راننده خودرو خواهد‌شناخت.

این تصمیم می‌تواند قدمی بزرگ در مسیر به رسمیت شناختن خودروهای بدون راننده و مسئولیت این خودروها در قبال انواع حوادث باشد، قدمی که در ظهور تدریجی این خودروها در جاده‌های عمومی کلیدی خواهد‌بود. خودروها از زمان ابداعشان تا به امروز به حضور انسان برای هدایت شدن نیاز داشته‌اند.

اما NHTSA در نامه‌ای به گوگل اعلام کرد این سازمان مفهوم "راننده" را در متن توصیف گوگل از خودروی طراحی شده‌اش به عنوان سیستم راننده خودکار می‌شناسد نه یک شخص از این رو با گوگل به توافق رسیده‌است که خودروهای بدون راننده از هیچ راننده‌ای به شکل سنتی آن برخوردار نخواهند‌بود. این سازمان تاکید کرده که در خودروهای خودکار طراحی گوگل یک انسان را به عنوان راننده نخواهد‌پذیرفت،‌ زیرا انسان قادر به هدایت خودروی خودکاری که گوگل آن را توصیف کرده نخواهد‌بود.

به رسمیت‌شناختن نرم‌افزار گوگل به عنوان راننده خودرو در زمینه‌هایی مانند مسئولیت سوانح و بیمه از اهمیت بالایی برخوردار است و گوگل می‌گوید مسئولیت هر اتفاقی که عامل آن خودروهای بدون راننده‌اش باشند را به عهده خواهد‌گرفت. این خودروها تاکنون بیش از یک کیلومتر مسافت را به صورت آزمایشی در کالیفرنیا و تگزاس پیموده‌اند و این شرکت به تازگی اعلام کرده دامنه آزمایش‌های خود را به واشنگتن نیز خواهد‌افزود. 55 خودروی بدون سرنشین گوگل اکنون در هفته 16000 تا 24000 کیلومتر مسافت را طی می‌کنند.

گوگل پیش از این اعلام کرده‌بود خودروهای بدون راننده‌اش تا سال 2020 در اختیار عموم قرار خواهند گرفت،‌اگرچه هنوز باید از سد موانع قانونی و فنی زیادی از قبیل رانندگی در شهر‌ها عبور کند.

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
متن :
تصویر :

برچسب ها : 
طراحی وب سایت : پورتال ساز