اخبار علمی
1395/02/25 13:53

اسمارت فون های منعطف

اسمارت فون های منعطف
محققان کانادایی می‌گویند موفق به ساخت اولین اسمارت‌فون هلوگرافیک قابل‌انعطاف جهان شده‌اند، اسمارت‌فونی که افراد مختلف با نگاه کردن به نمایشگر قابل انعطاف آن از زوایای مختلف می‌توانند تصاویر سه‌بعدی متفاوتی مشاهده کنند.

براساس گزارش ساینس الرت، برای دیدن تصاویر سه‌بعدی روی نمایشگر این اسمارت‌فون که Holoflex نام دارد، نیازی به عینک‌های سه‌بعدی نخواهد‌بود و همچنین این ابزار به سیستم ردیابی حرکت سر مجهز نیست،‌در عوض دارای نمایشگر LED با وضوح تصویری 1920 در 1080 و قابل انعطاف است.

زمانی که تصویری روی نمایشگر این گوشی به نمایش در‌می‌آید، نمایشگر تصویر را به بلوک‌های مدور 12 پیکسلی تبدیل می‌کند. روی سطح این نمایشگر رشته‌هایی از میکرولنز‌های سه‌بعدی باریک قرار گرفته‌است که درون آنها بیش از 16 هزار لنز فیش‌آی گنجانده شده‌است.

زمانی که بلوک‌های تصویری از میان لنز‌ها به نمایش در می‌آیند، لنزها تصویر را متناسب با زاویه دید تماشاچی سه‌بعدی به نمایش در‌می‌آورد، در صورتی که تصاویر در حقیقت دو بعدی هستند.

یکی از نقاط ضعف این فناوری پایین بودن کیفیت تصویر و پیکسلی بودن تصویر است با این همه توانایی به نمایش درآوردن تصاویر دو‌بعدی به صورت سه‌بعدی به‌صورت همزمان برای چندین تماشاگر از ویژگی‌های قابل توجه این اسمارت‌فون به شمار می‌رود.
به گفته محققان دانشگاه کوئین کانادا، این فناوری شیوه‌ای کاملا جدید برای تعامل با اسمارت‌فون‌ها به شمار می‌رود و امکان استفاده بدون عینک از تصاویر و فیلم‌های سه‌بعدی را بدون اینکه مزاحمتی برای کاربر ایجاد کند فراهم می‌آورد. این ابزار همچنین از تا شدن و انعطاف‌پذیری گوشی‌ به عنوان سیستم کنترل کننده استفاده می‌کند که محققان آن را ورودی Z می‌نامند.

برای مثال می‌توان با استفاده از قابلیت تاباندن و تا زدن نمایشگر، جسمی مجازی که روی نمایشگر دیده می‌شود را دچار تغییر کرد،‌از این رو کاربری این قابلیت گوشی ویرایش مدل‌های سه‌بعدی توصیف شده‌است. درصورتی که این سیستم به چندین حسگر مجهز شود،‌ دامنه کاربری‌های آن افزایش پیدا خواهد‌کرد.

به گفته محققان با افزودن دوربین کاربران می‌توانند از این ابزار برای انجام ویدئو کنفرانس‌های هولوگرافیک استفاده کنند، زمانی که نمایشگر به دو طرف تا می‌خورد،‌ صورت فرد از درون نمایشگر برجسته شده و حتی افراد می‌توانند به اطراف نگاه کنند. قرار است این ابزار جدید در کنفرانس ACM CHI سال 2016 در کالیفرنیا رونمایی شود.

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
متن :
تصویر :

برچسب ها : 
طراحی وب سایت : پورتال ساز