اخبار علمی
1395/04/03 09:38

سیاره‌ نوزاد در مدار ستاره‌ای دورافتاده

سیاره‌ نوزاد در مدار ستاره‌ای دورافتاده
دانشمندان می‌گویند سیاره‌ای دورافتاده و هم‌اندازه نپتون در فاصله ۵۰۰ سال نوری از زمین ظاهرا جوان‌ترین سیاره فراخورشیدی کاملی است که تاکنون در مدار ستاره‌ای رصد شده‌است.

براساس گزارش NBC، این سیاره که هر پنج روز یکبار گردش به دور مدار ستاره‌اش را کامل می‌کند،‌اولین‌بار توسط تلسکوپ کپلر رصد شد. سن ستاره این سیاره تنها 5 تا 10 میلیون سال است و این به آن معنی است که سیاره نیز سنی مشابه دارد و در مقیاس کیهانی به شدت جوان است. محققان می‌گویند این سیاره جوانترین سیاره‌ای است که در مدار یک ستاره دورافتاده شکل گرفته‌است و فاصله آن تا ستاره میزبانش 10 برابر کمتر از فاصله عطارد تا خورشید است.

به گفته محققان موسسه فناوری کالیفرنیا،‌سن زمین 4.5 میلیارد سال است و در مقایسه، سیاره K2-33b نوزاد به حساب می‌آید. بیشتر سیاره‌های شناسایی شده در مدار ستاره‌هایی با بیش از یک میلیارد سال سن در حرکتند، از این رو این ستاره و سیاره جوان فرصتی کم‌نظیر را برای مشاهده مراحل اولیه رشد سیاره‌ها در اختیار دانشمندان قرار می‌دهد.

کپلر این سیاره را در فاز دوم ماموریت خود K2 و با استفاده از تکنیک انتقال مشاهده کرد. محققان برای تایید یافته‌های کپلر از داده‌های رصد‌خانه کک در هاوایی و تلسکوپ اسپیتزر ناسا استفاده کردند.

علاوه بر سن کم،‌نزدیکی این سیاره به ستاره میزبانش از ویژگی‌های گیج‌کننده آن به شمار می‌رود زیرا عده‌ای از اخترشناسان بر این باورند سیاره‌ای با چنین جرمی باید در فاصله‌ای دورتر از ستاره تشکیل می‌شود و به تدرج به فاصله‌اش تا ستاره را کاهش می‌داد.

سیاره نوزاد دیگری که کپلر در مدار ستاره‌ای دو میلیون ساله به نام تائو کشف کرده‌است، K2-33b نام داشته و در فاصله 430 سال نوری از زمین قرار دارد و به نظر می‌رسد سیاره‌ای هم‌اندازه مشتری باشد که در فاصله‌ای یک بیستم فاصله زمین تا خورشید قرار گرفته‌است.

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
متن :
تصویر :

برچسب ها : 
طراحی وب سایت : پورتال ساز