اخبار علمی
1395/04/19 10:05

کرسی‌های آزاد‌اندیشی شرط ارتقای اعضای هیأت علمی

کرسی‌های آزاد‌اندیشی شرط ارتقای اعضای هیأت علمی
معاون فرهنگی اجتماعی وزارت علوم اعلام کرد: طبق آیین‌نامه ارتقاء، استادانی که در کرسی‌های آزاداندیشی شرکت می‌کنند از امتیاز برخوردار می‌شوند.»

معاون فرهنگی وزیر علوم  با اعلام این خبر افزود: «برگزاری این کرسی‌ها شرط ارتقای اعضای هیأت علمی شده است.»

سیدضیاء هاشمی بدون اینکه جزئیات بیشتری از این شرط اعلام کند، تنها با اشاره به رشد برگزاری کرسی‌های آزاد‌اندیشی در دانشگاه‌ها گفت: «از استادان و دانشجویانی که در کرسی‌های آزاد‌اندیشی شرکت کنند حمایت می‌شود و در آیین‌نامه ارتقا، این بستر و زمینه فراهم است تا برای افرادی که در کرسی‌ها شرکت می‌کنند، امتیاز درنظر گرفته شود.

برگزاری کرسی‌های آزاد‌اندیشی نسبت به سال گذشته با ۲۰درصد رشد مواجه بوده است. حدود ۲۷۰ کرسی آزاد‌اندیشی در رابطه با حوزه مجلس و انتخابات در دانشگاه‌ها برگزار شد.» وی با تأکید بر اینکه وزارت علوم روند اجرا و کسب مجوز برای برگزاری کرسی‌ها را تسهیل کرده است، افزود: «برای اینکه موضوعات کرسی‌ها فقط به موضوعات سیاسی منتهی نشود موضوعات فرهنگی، اجتماعی، آسیب‌های اجتماعی، زیست‌محیطی و برخی موضوعات دیگر را عنوان کرده‌ایم.» امتیاز دادن به استادان برای برگزاری کرسی‌های آزاد‌اندیشی پیش از این از سوی تعدادی از صاحب‌نظران پیشنهاد شده بود.

حجت‌الاسلام دکتر عبدالحسین خسروپناه دبیر «هیأت حمایت از کرسی‌های نظریه‌پردازی، نقد و مناظره» 15مهر سال گذشته تأکید کرد اگر وزارت علوم می‌خواهد این خواسته قدیمی و مهم رهبر انقلاب محقق شود، باید برای برگزاری این کرسی‌ها امتیاز قائل شود و گفت:« وزارت علوم باید این مسئله را تکلیف کرده و برگزاری کرسی‌ها را مطالبه کند؛یعنی دانشگاه‌ها برای عدم‌برگزاری کرسی‌ها بازخواست شوند.البته مطالبه‌های جدی‌ای وجود دارد اما باید این اراده قوی‌تر و جدی‌تر باشد. به‌نظرم باید در نظام ارزشیابی و آیین‌نامه‌های ترفیع و ارتقا، بحث کرسی‌ها را جدی بگیرند.

یعنی هر استادی مکلف بشود دست‌کم در سال یک کرسی آزاد‌اندیشی برگزار کند. همانگونه که انتشار مقاله برای استادان امتیاز دارد و آنها برای این کار وقت می‌گذارند و زحمت می‌کشند، اگر این تغییرات ساختاری در نظام دانشگاه ایجاد شود، استادان توجه بیشتری به موضوع کرسی‌ها هم خواهند کرد.»

آیین‌نامه مصونیت
معاون فرهنگی وزیر علوم همچنین با اشاره به پیشنهاد شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها برای اضافه شدن بند جدیدی به آیین‌نامه کرسی‌های آزاد‌اندیشی، مبنی بر مصونیت قضایی برای استادان و دانشجویانی که در کرسی‌های آزاد‌اندیشی شرکت می‌کنند، تصویب این بند را در افزایش رونق کرسی‌های آزاد‌اندیشی بسیار مؤثر ارزیابی کرد.

اشاره ضیاء هاشمی به تصویب این آیین‌نامه در حالی است که از بهمن‌ماه سال گذشته تا‌کنون با اعلام مخالفت قوه قضاییه با چنین مصونیتی، هیچ اقدام جدیدی انجام یا دست‌کم اطلاع‌رسانی نشده است. نیمه بهمن1394 و یک‌سال پس از اعلام خبر تصویب قانونی برای مصونیت آزاد‌اندیشان در شورای اسلامی‌شدن دانشگاه‌ها، حجت‌الاسلام عبدالحسین‌خسروپناه عضو این شورا با اعلام ایراد قوه قضاییه به این طرح گفت:«نظر قوه قضاییه این است که اگر فردی از شرکت‌کنندگان در کرسی آزاد‌اندیشی حرفی را مطرح کند که جنبه اتهام داشته باشد و شخصی حقیقی از او شکایت کند طبق قانون اساسی ما موظف به پیگیری آن هستیم. چون در برخی کرسی‌ها به اشخاص توهین می‌شود باید برای آن چاره‌اندیشی شود.»

البته تلاش برای تصویب این قانون در حالی است که بسیاری از کارشناسان می‌گویند، مانع اصلی در توسعه کرسی‌های آزاد‌اندیشی تصویب یا عدم‌تصویب این بخشنامه نیست. برای نمونه دکتر علی یوسفی معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه فردوسی مشهد که دانشگاهش در رتبه‌بندی وزارت علوم در برگزاری این کرسی‌ها رتبه اول را کسب کرده، تأکید دارد مشکل کرسی‌های آزاد‌اندیشی، آزادی بیان نیست بلکه این خود دانشگاه‌ها هستند که باید در این زمینه همت کنند.

همچنین گزارش‌هایی وجود دارد که نه دستگاه‌های خارج از دانشگاه بلکه این خود دانشگاه‌ها و نهاد‌هایی مانند حراست آنها که زیرمجموعه وزارت علوم هستند گاهی در این زمینه مانع‌تراشی کرده‌اند. در یک نمونه داوود گودرزی سرپرست سازمان بسیج دانشجویی تأیید کرده است که با درخواست‌های این نهاد برای برگزاری کرسی‌های آزاد‌اندیشی از سوی مسئولان دانشگاه‌ها مخالفت می‌شود
.

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
متن :
تصویر :

برچسب ها : 
طراحی وب سایت : پورتال ساز