اخبار علمی
1395/05/10 13:01

جابه جایی موقعیت استرالیا

جابه جایی موقعیت استرالیا
کشور استرالیا با هدف برطرف ساختن فاصله میان مختصات محلی و مختصات موجود در سیستم جهانی موقعیت‌یابی ماهواره‌ای یا GNSS قصد دارد طول و عرض جغرافیایی خود را تغییر دهد.

براساس گزارش BBC، مختصات محلی استرالیا که برای ایجاد نقشه‌ها و انجام محاسبات مورد استفاده قرار می‌گیرند و مختصات جهانی آن یک متر با یکدیگر اختلاف دارند.

نهاد مسئول انجام این تغییر می‌گوید تغییر مختصات می‌تواند به بهبود عملکرد خودروهای بدون راننده که برای موقعیت‌یابی به داده‌های دقیقی نیاز دارند کمک خواهد کرد.

استرالیا به صورت طبیعی و به دلیل فعالیت‌های تکتونیکی سالانه 7 سانتیمتر به سمت شمال حرکت می‌کند. سیستم‌های مدرن ماهواره‌ای داده‌های مکان‌یابی را براساس خطوط جهانی طول و عرض جغرافیایی تعیین می‌کنند که حرکتی ندارند،‌حتی اگر قاره‌های روی زمین جا‌به‌جا شوند.

با این‌همه بسیاری از کشورها نقشه‌های خود را براساس خطوط طول و عرض جغرافیایی محلی ترسیم می‌کنند. به گفته دان جاکسا از مرکز زمین‌شناسی استرالیا، اگر خطوط ثابت باشند می‌توان نشانه‌ای روی زمین ترسیم کرد و مختصات آن را محاسبه کرد و همواره از همان عدد ثابت استفاده کرد. این شیوه کلاسیک محاسبه مختصات یک مکان است. اما صفحات تکتونیکی زمین حرکت می‌کنند و باعث می‌شوند در طول زمان مختصات محلی از مختصات جهانی فاصله بگیرند.

به گفته جاکسا اگر قرار باشد استفاده از خودروهای بدون راننده رواج پیدا کند،‌ وجود داده‌های دقیق مکانی و مختصات دقیق حیاتی خواهد بود. مختصات زمین‌محوری استرالیا، سیستم مختصات‌یابی محلی استرالیا،‌آخرین بار در سال 1994 به‌روز‌رسانی شد و از آن زمان تا به امروز استرالیا درحدود 1.5 متر به سمت شمال حرکت کرده‌است.

از این رو مختصات محلی این کشور از اول ژانویه 2017 1.8 متر به سمت شمال تغییر خواهد‌کرد و با این تغییر مختصات محلی و جهانی استرالیا در سال 2020 یکسان خواهند شد. در همین دوران سیستم جدیدی که می‌تواند تغییران مختصات را در طول زمان محاسبه کرده و در داده‌های خود اعمال کند، ساخه شده و مورد استفاده قرار خواهد‌گرفت.

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
متن :
تصویر :

برچسب ها : 
طراحی وب سایت : پورتال ساز