اخبار علمی
1396/01/22 15:17

دسترسی به مقاله های رایگان علمی

دسترسی به مقاله های رایگان علمی
طرح ابتکاری Open Citations (استناد باز) به تازگی اعلام کرد که منابع مقاله‌های علمی این مرکز برای همگان قابل دسترس خواهد بود.
براساس گزارش ساینس الرت، این طرح ابتکاری که از سال گذشته توسط بنیاد ویکی‌مدیا و 5 شرکت دیگر از جمله کتابخانه عمومی علوم و مجله ای‌لایف آغاز شده‌است، درحال همکاری با 29 نشریه معتبر است تا امکان دسترسی به 14 میلیون مقاله علمی را برای همگان فراهم آورد.

به گفته داریو تارابورلی رئیس بخش تحقیقات بنیاد ویکی‌مدیا، برای اولین‌بار امکان دسترسی به داده‌های مقاله‌های علمی که توسط معتبرترین نشریات منتشر شده‌اند بدون محدودیت‌های حق مولف فراهم آمده‌است.

ناشران داده‌های مقاله‌های علمی را روی وب‌سایت کراس‌رف بارگذاری می‌کنند، وب‌سایت سازمانی غیر انتفاعی که در سال 2000 تاسیس شده‌است. تا پیش از این امکان دسترسی به اطلاعات علمی تنها از طریق اسکوپوس و Web of Science امکان‌پذیر بود که البته تنها یک درصد از این مقالات به صورت رایگان ارائه شده‌بودند.

اما اکنون به لطف تلاش‌های صورت گرفته، این میزان به 40 درصد افزایش یافته‌است و قرار است به زودی پوشش این طرح ابتکاری به 100 درصد نیز رسیده و امکان دسترسی رایگان به تمامی مقالات علمی فراهم آید. با افزوده شدن ناشران و سازمان‌های بیشتر به این طرح ابتکاری می‌توان به این هدف 100 درصدی دست یافت.

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
متن :
تصویر :

برچسب ها : 
طراحی وب سایت : پورتال ساز