اخبار فرهنگی
1394/09/03 21:23

4 آذر 65 حماسه مقاومت و مظلومیت

4 آذر 65 حماسه مقاومت و مظلومیت
✨4 آذر 65 حماسه مقاومت و مظلومیت✨
طولانی‌ترین بمباران هوایی بعد از جنگ جهانی دوم؛
جای حماسه و مقاومت مردم اندیمشک در تقویم رسمی کشور خالی است.
چهارم آذرماه هر سال یادآور حماسه پایمردی و مقاومت مردم مظلوم اندیمشک در برابر بیش از یک ساعت و 30 دقیقه بمباران هوایی هواپیماهای رژیم بعثی عراق است که امروز در تقویم کشور خالی مانده است.
 شهرستان اندیمشک شهری در شمال و ورودی استان زرخیز خوزستان است که به دلیل وجود خطوط مواصلاتی مهم نظیر راه‌آهن، انبار نفت، شرکت بوتان گاز، سدهای دز و کرخه و همچنین قرار داشتن در کریدور شمال به جنوب دارای ویژگی‌های منحصر به‌فردی در بین سایر شهرهای استان است. در سال 1365 به‌دنبال پیروزی افتخارآفرین رزمندگان اسلام در عملیات پیروزمندانه والفجر هشت و تصرف شهر استراتژیک فاو باعث شد که در چهارم آذرماه سال 65 رژیم بعث عراق به انتقام این شکست مفتضحانه و شدت دادن به جنگ شهرها درصدد نابودی این شهر مظلوم وتاسیسات موجود در آن برآمده و شهر را آماج بمباران هواپیماهای خود قرار دهد.

به گواه اسناد و مدارک مستند و موجود، بزرگترین حمله هوایی که در طی سال‌های جنگ عراق علیه ایران روی داد بمباران شهرستان اندیمشک در چهارم آذرماه 65 است که در این روز نقاط مسکونی، نظامی و صنعتی شهرستان در چند نوبت و با بیش از 54 فروند هواپیما و به مدت یک ساعت و 45 دقیقه مورد تهاجم هوایی نیروهای عراقی قرار گرفت و در این روز بیش از 400 شهید و 700 مجروح تقدیم نظام مقدس اسلامی شد.
*و اما ...

حال بعد از گذشت سال‌ها مردم شهر اندیمشک با تقدیم بیش از یک هزار شهید، 3 هزار و 500 جانباز و 150 آزاده سرافراز همچنان در دفاع از آرمان‌ها و ارزش‌های انقلاب و اسلام محکم ایستاده و با عهدی که با رهبر کبیر انقلاب بسته وفادار بوده و فرمانبردار رهبر معظم انقلاب هستند.

خواسته مردم شهر یک هزار شهید اندیمشک از استاندار و مسئولان بنیاد حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس ثبت این روز با توجه به اسناد و مدارک موجود و شاهدان عینی به عنوان «روز ایستادگی مردم اندیمشک» در تقویم رسمی کشور است تا بدین وسیله قصه رشادت، حماسه و مقاومت مردم این شهر به نسل‌های آینده انتقال یابد و آنان نیز بدانند که این مردم برای آزادگی و دفاع از امام و وطن چه سختی‌ها به جان خریده و چه خطرها کرده‌اند.


نوشته شده توسط: آزاده مرادی نیا

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
متن :
تصویر :

برچسب ها : 
طراحی وب سایت : پورتال ساز