اخبار فرهنگی
1403/02/26 02:40

《به مناسبت ۲۷ اردیبهشت روز جهانی ارتباطات》

《به مناسبت ۲۷ اردیبهشت  روز جهانی ارتباطات》
■هیچ توسعه ،برنامه، تصمیم وتنویر افکار مردم  بدون پشتوانه ارتباطات و رسانه امکان پذیر نیست.
■برنامه ریزان و مشاوران ارتباطات ،سکوی جهش سازمان در اجرای بیانیه ماموریت و تحقق اهداف سازمانی اند.
■قدرت رسانه دستم باشد جهان را می چرخانم.


چند روز پیش وقتی از تبریز به عربستان می آمدیم  با یک مطالعه و چرتی کوتاه، به فرودگاه مدینه رسیدیم.در طول پرواز خاطره یکی از اجدادم که یک قرن پیش برای حج مشرف شده بودبه نقل از پدر مرحومم، در ذهنم تداعی شد.۸ ماه طول می کشید تا با پای پیاده و توام با استفاده از اسب و قاطر از عراق ،اردن ،به شامات ،کنعان ،فلسطین، مسجد الاقصی و پس از آن به مکه مکرمه و مدینه منوره رسید و زیارت و مناسک حج بعمل آورد و  سپس به موطن برگشت و در این بحبوحه نیز از اعضای ۴۰ نفره گروه اعزامی تعدادی نیز جان می باختند...کلمب وقتی نزدیک به ۵ قرن پیش از اروپای مرکزی برای کشف ینگه دنیا حرکت کردبیش از ۲۰ ماه رفت و برگشت اش بود و وقتی زنده یاد 《اوزون حسن 》پادشاه مقتدر ترکمانان در مسجد کبود تبریز بمناسبت عید مبعث  چراغانی و احسان ناهار تلته و آبگوشت داشت.دو نفر وارد گوی مسجد  ساخته شده با سبک  معماری ترکان عثمانی《۱۴۷۲ م 》شدند.گفتند:دنیای جدیدی کشف شده است  تبریزیها که آنزمان غالب مذهب اهل سنت داشتند گفتند :نام این سرزمین تازه چیست و کی کشف شده است?,گفته شد ۲ سال پیش درسال ۱۴۹۲ میلادی، و نامش ینگه دنیا که امروز  آمریکا اطلاق می شود.ارتباطات فیزکی،رسانه ای،و شبکه ای در این صد سال از کجا به کجا رسیده است. 

دنیای کنونی واقعا به هزاره دانایی و ارتباطات موسوم شده و سپهر رسانه ای وشکل گیری شاهراههای ارتباطی و ارتباطات دیجیتالی و شبکه ای چون تارهای پیچیده عنکبوتی دورا دور جهان را چنان در هم تنیده اند که کوچکترین اتفاق و رخداد ،بدون فوت وقت ،همزمان در سراسر گیتی  بصورتهای تصویری ،نوشتاری و یا شنیداری منتشر می شود.تک صدایی و فرستندگی یک طرفه و یا از بالا به پایین منسوخ و مدیا و رسانه به قوه اول تصمیم سازی و تصمیم گیری و شکل دهی به افکار عمومی تبدیل شده و هیچ برنامه توسعه و پیشرفت بدون همراهی ارتباطات و قدرت رسانه امکان پذیر نیست. و بقول دکتر سلطانی فر استاد ارتباطات بین‌اللمل دوره دانشجوی ام در مقطع دکتری ،《قدرت رسانه دستم باشد جهان را می چرخانم》
هفدهم مه ۱۸۶۵میلادی که اتحادیه تلگراف بین المللی در پاریس شکل گرفت بدلیل نقش تلگراف در توسعه ارتباطات، این روز بعنوان روز جهانی ارتباطات و جامعه اطلاعاتی نام گرفت.
همان تلگرافی که در جنوب غرب آسیا در دوره قاجار اولین بار در ایران بین تبریز و تهران کشیده شد. همانطوری که اولین های تمدنی و ارتباطاتی در شهر کهن تبریز دردانه ملت ایران شکل گرفته و بعدها بعنوان نمادهای توسعه به تهران و شهرهای بزرگ کشیده شده است. ارتباطات، معنا و مفهوم زیادی دارد. در زبان های ترکی و فارسی ربط دادن، پیوند زدن، رساندن، انتقال دادن، بخشیدن، آگاه ساختن، مکالمه و مراوده و در زبانهای لاتین و اروپایی فرایند انتقال پیام، اشتراک فکری، انتقال اطلاعات و حتی القا باورهای مذهبی و سیاسی مفهوم دارد. ارتباطات از یک رشته علمی فراتر رفته و مطالعات میان رشته ای و فرهنگی وسیعی یافته و امروزه از رشته های به روز و پر طرفدار محافل اکادمیک بشمار می‌رود.
واقعیت این است که ارتباطات یکی از پیچیده ترین و مهمترین و گسترده ترین جنبه های روزمرگی زندگی در هزاره سوم بوده و همگان معتقدند هیچ کس نمی تواند در جهان پر رمز و راز کنونی که رسانه و ارتباطات عالمگیر شده بدون برقراری ارتباط زندگی کند. در واقع ارتباطات ما را به شبکه گسترده انسانها پیوند می زند. به تبادل افکار و اندیشه ها کمک می کند انتقال تجربیات را سهل می نماید، به بهبود توانایی و سازگاری افراد با محیط بیرون و درون می انجامد، علاوه بر افزایش تعامل و همکاری به روابط بهتر اجتماعی مدد می رساند، به شناساندن مشکلات پیچیده اجتماعی و سازمانی و ارایه راه حل ها و گشایش گره ها می پردازد و در یک کلام انسانها برای رسیدن به موفقیت، پیروزی، موقعیت، قدرت و حتی ثروت نیاز به ایجاد ارتباطات و همفکری و هم گرایی و تعامل و همکاری دارند.
با این حال در عصر دانایی و ارتباطات جامعه اطلاعاتی سالهاست که شکل گرفته و جهانی شدن اقتصاد و توسعه و کاربرد عمیق شبکه های ارتباطی و پیام های دیجیتال و طلوع بزرگراههای اطلاعاتی، فناوری های نوین ارتباطی و چند رسانه ها جامعه اطلاعاتی را به شبکه های پیچیده در آورده و توجه ملی و بین‌المللی به آموزش سواد رسانه ای را دو چندان کرده است و نشر الکترونیک، پست الکترونیک، آموزش الکترونیک و کار کردهای جدید در فعالیتهای رسانه های شنیداری، نوشتاری و دیداری و تولد و رشد قارچ گونه ماهواره ها و شبکه های اجتماعی با کاربران و مخاطبان میلیاردی جهان را به تلاطم های دولبه ای انداخته که مثل تیغ قیچی هم می تواند به سود و هم می تواند به زیان مردمان عمل کند.
دهکده جهانی مک لوهان به کوی ها، خانه ها، اتاق ها، میزها، جیب ها و از همه مهمتر به مغز ها کشیده شده و تغییر مثبت و منفی ایده ها و باورهای عقیدتی و سیاسی مد نظر گرداننده گان پنهان و پیدا شده است و سرمایه گذاری در حوزه ارتباطات و تکنولوژی‌های نوین ارتباطی را مد نظر کشورها و سازمانها قرار داده است.‌‌‌…. با این وصف توجه به تولید پیام و بسته بندی و عرضه پیام با میل و ذایقه و نیاز مخاطب در صدر برنامه های متولیان و بازیگران صحنه های بین المللی قرار گرفته است…. در ایران نیز روز جهانی ارتباطات و جامعه اطلاعاتی به روز ملی ارتباطات و روابط عمومی بومی سازی شده است.
وقتی که زنده یاد پروفسور حمید نطقی تبریزی اولین واحد روابط عمومی ایران را در شرکت نفت بنیان نهاد شادروان دکتر محمد مصدق با آگاهی به نقش تهییج افکار عمومی جهان در لاهه و نیویورک به زبانهای انگلیسی و فرانسوی از خبرنگاران خارجی می خواست که به جریان ملی شدن نفت ایران کمک کنند. بعد از آن تاریخ یعنی دهه سی اولین رشته های مشترک روابط عمومی و روزنامه نگاری در دهه چهل در دانشگاه تهران شکل گرفت و امروز رشته های ارتباطات در دانشگاههای مادر و مهم راه اندازی شده و دانش آموختگان ان جسته و گریخته در تحولات ارتباطات ملی و سازمانی هرچند نقش کم رنگی ایفا می کنند که هنوز در شکل گیری زیر ساخت های ارتباطی و رسانه ای مشکلات فراوانی داریم.
رسانه های دولتی با هضم بودجه های کلان ملی هنوز از اعتماد عمومی برخوردار نیستند و بدلیل تولید محتوی پیش پا افتاده و کنترل شده حوزه رسانه و روابط عمومی با چالش های زیادی مواجه اند و ریزش مخاطب رسانه های دولتی داخلی و روی آوری مخاطبان برای خبر گیری و اقناع خبری به شبکه های خارجی ، صاحبنظران علوم ارتباطات اجتماعی را آزار می دهد.
رسانه های آزاد و بخش خصوصی نیز بدلیل نبود حمایت های مالی و قانونمند از رمق افتاده اند. با این حال در حوزه رسانه و روابط عمومی عاشقان و دلسوزانی هستند که به عشق وطن و مردم سعی در انجام رسالت های خطیر رسانه ای و آگاه‌سازی عمومی هستند.که این روز را به همه این پیشروان اگاهی و اطلاع رسانی تبریک و شاد باش می گویم.و امیدوارم دولتهاو سازمان ها در ایران آتی،با درک نقش و اهمیت بی رقیب رسانه و روابط عمومی ،طوری برنامه ریزی کنندکه شاهد پویایی و تقویت زیرساخت‌های سخت افزاری و نرم افزاری در حوزه ارتباطات ،رسانه و روابط عمومی در ایران باشیم و جایگاه و منزلت این حوزه بیش از پیش تقویت و در زندگی مردم نمود بیشتر پیدا کند.

نوشته شده توسط:مدینه منوره- دکتر محمدفرج  پور باسمنجی-استاد ارتباطات مراکز آموزش عالی تبریز

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
متن :
تصویر :

برچسب ها : 
طراحی وب سایت : پورتال ساز
Here you can buy Louis Vuitton Bags Replica : Handbag Hooks - Tiny, Yet Functional Gift Item Nobody would deny which usually handbag is essential for personal especially for the woman, considering that it may make her look elegant, charming and fashionable. However, nowadays fashion trend has get to be the only foundation of buying a handbag for many of us. Most of us have forgotten the practical utilization of handbags. Therefore, I desires to give you some assistance with how to pick from an ideal bag. The next thing that it is advisable to determine is what you always be carrying with your handbag. If you are going to make use of the handbag everyday, then most definitely you could have your wallet, your keys, cell phone, makeup plus some misc items. The amount of space these items take can really add up not to call how heavy these items can be once concepts packed into your handbag. First, knowing your figure is necessary so that you can decide the kind of handbag you wish most. This is the most important element choose a bags. Try to select a bag that suits your figure and do not copy other's styles an individual may donrrrt you have the same figure these people. Some styles suit others may not suit you well. Carrying a large handbag won't suit you if responses tall a good deal of. Whatever happened to the view of women dancing around their handbag s?! Maybe someone noticed how easy it ended up being to steal the handbag in question, or even someone else noticed how stupid it looked. Either way, in the safety thoughts and opinions it's probably for exciting workout. There are even websites that offer design and preview feature for to be able to really personalize your laptop bag. With this feature, you can play with account when selecting by altering the background color, the positioning of the picture and then the way the photo which you decide is put on the bags. Thirdly, choose a handbag to suit your closets. The color of the handbag matters alot in matching with an individual. If most of your clothing is in white, avoid choosing those grey handbags whenever they might not match great. If you are going to correspond the handbag with gorgeous clothing, it'll be better come to a decision those bright ones. Remember to choose the color that matches you. A red handbag could be a great accessory for occasion it can be will especially look beneficial for a night out when are usually dressed up for a special event. A handbag should reflect person that a person and picking a red one shows which are proud to be who are generally. You will attract many eyeballs on you with red, so in order to don't feel confident enough to do that, then just avoid it! classic leather handbag, wedding handbag, handbag hanger
cartier schmuck replica deutschland van cleef replica Bvlgari B.ZERO1 replica fake bvlgari ring bracelet love Cartier replique cartier love ring replica cartier trinity ring replica cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica 1:1 juste un clou replica cartier bracelet replica fake chanel shoes replique louboutin replica gucci shoes louis vuitton wallet replica louis vuitton wallet replica replica louis vuitton wallet replica louis vuitton backpack Bolsos Louis Vuitton outlet louis vuitton sling Bag replica dior replica replica louis vuitton luggage louis vuitton backpack replica louis vuitton duffle bag replica louis vuitton Pochette replica replica louis vuitton wallet replica handbags australia Cartier dupe Armband replica louis vuitton Pochette replica louis vuitton replica men fake louis vuitton gürtel replica handbags in usa replica borse louis vuitton louis vuitton neverfull replica replica borse louis vuitton louis vuitton turkei online chanel tasche fake fake louis vuitton backpack chanel shoes replica louis vuitton imitazioni Best Fake Jordan 1 chanel replica chanel replica replica chanel backpack Fendi Peekaboo replica Sac goyard pas cher sac hermes pas cher Sac chanel pas cher chine imitation sac hermes imitazioni louis vuitton louis vuitton hat replica sac dior pas cher chine imitation louis vuitton fake louis vuitton wallet louis vuitton shoes replica louis vuitton wallet replica fake louis vuitton wallet replica louis vuitton m40780 replica louis vuitton wallet