اخبار هنری
1394/12/25 22:43

هر دم از این باغ بری میرسد

  هر دم از این باغ بری میرسد
عید نوروز جدا از دید وبازدید های رایج ویا مسافرتها فرصتی برای تماشای برنامه های صدا وسیماست . چند سالی است که فیلم های سینمایی روز وسریالهای مناسبتی فرصتی برای دورهمی ایجاد کرده است . چند سالی است که معاونت سیما نیز  در نوروز و حتی در ماه رمضان سیاستی را پیش گرفته که همزمان چند گروه برای ساخت سریال های تلویزیونی اقدام میکنند ودر نهایت در آستانه مناسبتهااقدام به گزینش از بین سریال ها میکنند. طبیعتا خبرها هم از دل این سریال ها بیرون می آیند.

پس از تغییرو تحول در راس مدیریت صدا وسیما و معاونت سیما شیوه جدیدی نیز امسال حکم فرما شده و در آخرین مصاحبه معاونت سیما آقای  دکتر پورمحمدی که خوددر زمان مدیریت شبکه تهران سابق وحتی شبکه سه سیماتحولی عظیم در شبکه های مذکور چه به لحاظ سطح بیننده و چه از نظر کیفیت ایجاد کرده بوددر آستانه نوروز در گفتگویی عملا از ضعف بودجه سازمان صدا و سیما پرده برداشت و حتی به شکل ضمنی پس از ادغام شبکه های تماشا با شبکه نمایش، برنامه ادغام شبکه بازار با شبکه پنج سیما را و حتی تلفیق شبکه آموزش با شبکه شما را مطرح کرده است .

اما بخش جذاب کار در مورد گروه نمایشی و سریال ها در زمان پخش اتفاق افتاده است.سریال های نوروزی در آستانه نوروز با جابه جایی رسانه های پخش کننده مواجه شده اند و به یکباره سریال قرعه که بحث آن برای پخش از شبکه پنج مطرح شده بود به یکباره سر از شبکه سه سیما در ساعت 20.45 دقیقه قرار میگیرد و سریال دودکش 2 که با عنوان  جدید پادری باتاکید این نکته که دیگر سریال های شماره دار ساخته نمیشود و سریال های سری وار با اسم های تازه روانه پخش خواهند شد به یکباره از کنداکتور پخش نوروزی فاصله میگیرد وبرای این موضوع تصمیم این میشود که سریال شبکه سه که با عنوان بیمار استاندارد شده نام گرفته به شبکه یک سیما منتقل شود، برای شبکه دو سریال زعفرانی برای پخش درساعت 21.15 دقیقه لحاظ شده و برای شبکه یک سیما نیزسریال بیمار استاندارد شده از ساعت 22.15 لحاظ شده است.برای شبکه پنج سیما سریال کره ای دونگ ئی از ساعت 23 در نظرگرفته شده و طبیعتا با توجه به بحث بودجه و حق انتخاب طبیعتا زمان پخش ساعت 23 برنامه خندوانه از شبکه نسیم لحاظ شده است البته با ذکر این نکته که گروه دورهمی نیز که قرار بود ساعت 1 بامداد هرشب برنامه آنها به طور شبانه لحاظ شود به شکل دوروز درهفته و پنجشنبه ها و جمعه ها آنتن شبکه نسیم را در غیاب خندوانه خواهند داشت.

بخش جالب ماجرابه اظهار نظر های عجیب محمد حسین لطیفی در مورد این جابه جاها برمیگردد که وی میگوید:امیدوارم مسئولان صدا و سیما برای تصمیمات لحظه ای خود دلیل قانع کننده داشته باشند؛ ما این سال ها به دلیل این تصمیمات ناگهانی ضربه های زیادی را متحمل شده ایم.
وی می افزاید: «پادری» برای پخش در ایام نوروز هیچ مشکلی نداشت و تولید این سریال طبق برنامه ریزی های انجام شده در حال پیشرفت بود و ما از نظر زمانی کاملاً با پخش به صورت همزمان جلو می رفتیم و من نمی دانم که به چه دلیل تصمیمات ناگهانی این گونه زحمات ما را زیر سوأل می برد؟

لطیفی سپس با بیان اینکه تنها شک من به تغییر ناگهانی حذف «پادری» از پخش نوروزی عدم داشتن اسپانسر مالی است اظهار داشت: سازمان صدا و سیما از سریال هایی که اسپانسر خصوصی دارند حمایت های جدی تری می کند و از آنجا که احتمالاً سریال «قرعه» اسپانسر مالی دارد و شرط اسپانسر هم پخش در ایام نوروز بوده است مسئولان سازمان صدا و سیما تصمیم به پخش این سریال در ایام نوروز ۱۳۹۵ گرفته اند.

این کارگردان تأکید میکند: قطعاً اگر سریال جایگزین شده به جای «پادری» در ایام نوروز پخش نمی شد سازمان صدا و سیما بسیار مقروض می شد و همین مسأله مدیران این سازمان را به تصمیماتی این چنینی وادار کرده است.

وی در خاتمه میگوید: امیدوارم مسئولان سازمان صدا و سیما کمی بیشتر به سریال های مستقل بها بدهند و به جای حمایت های بی دلیل از سریال های دارای اسپانسر سعی کنند که کمبودهای مالی خود را از بخش های دیگری جبران نمایند؛ در هر صورت با استناد به این ضرب المثل که صلاح مملکت خویش خسروان دانند معتقدم که این مردم هستند که در زمان پخش سریال ها نشان می دهند که چه آثاری دارای محبوبیت بیشتری است و برای آن ها جذابیت دارد.

در مورد سریال های خارجی وشبکه نمایش نیز اوضاع به این ترتیب پیش میرود که فعلا به دلیل شرایط خاص و تشخیص مدیران هنوز سریال فرار از زندان علی رغم اینکه بارها تیزر آن پخش شد و حتی زمزمه های قطعی آن برای پخش از نوروز بوده به زمان بعد از نوروز موکول شده است . و فعلا با سریال کره ای افسانه ای خورشید و ماه پخش سریالی خودرا ادامه خواهند داد و از نظر فیلم سینمایی نیز فیلم های سینمایی جدید و قدیمی  از هندی تا حادثه ای و خانوادگی در کنداکتور پخش شبکه نمایش  قرار دارند.
 
البته اوضاع برای فیلم های سینمایی سیما به دلیل مخاطبهای خاص آن راحتر دنبال میشود زیرا عملا فیلم های جذاب و به روز را شبکه سه و شبکه یک برای پخش برعهده گرفته اند . البته بخش تازه ای که از امسال در قالب بخش فیلم سینمایی به قاب سیما اضافه شده بخش فیلم های ورزشی است که قرار شده هر روز از ساعت 11.30 دقیقه صبح از شبکه ورزش سیما روانه آنتن شود.

نوشته شده توسط: میترا برزگری

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
متن :
تصویر :

برچسب ها : 
طراحی وب سایت : پورتال ساز