اخبار هنری
1395/02/20 21:32

رقایت رضا عطاران و کیایی در عید فطر

رقایت رضا عطاران و کیایی در عید فطر
دوری رضا عطاران از پرده نقره‌ای به یک‌ماه هم نمی‌رسد و این بازیگر طناز در حالی با سومین تجربه کارگردانی خود در اکران عید فطر مهمان سینماهای سراسر ایران می‌شود که رقیبی سرسخت چون «بارکد» مصطفی کیایی را پیش رو دارد.

 جلسه شورای صنفی نمایش برای تعیین گزینه‌های نهایی اکران عید فطر یک خروجی مهم داشت و آن اعلام رسمی نام فیلم‌های «دراکولا» و بارکد برای نمایش عمومی در تابستان امسال بود. عید فطر در کنار عید نوروز مهم‌ترین و محبوب‌ترین مناسبت‌های تقویمی برای تهیه‌کنندگان،فیلمسازان، پخش‌کنندگان و البته تماشاگران هستند و فیلم‌هایی که در این دو مناسبت روی پرده بروند، تا‌حدودی موفقیت تجاری خود را تضمین‌شده می‌بینند.

عطاران که پیش از این با «خوابم می‌آد» و «رد کارپت» عرصه کارگردانی را در سینما تجربه کرده بود، سال گذشته سرگرم تولید دراکولا شد و تیزرهای این فیلم در هفته‌های اخیر علاوه بر نمایش در بخش تبلیغات سریال‌های شبکه‌خانگی، در فضای مجازی هم دست‌به‌دست می‌شد. ستاره موفق این روزهای سینمای ایران نشان داده رگ خواب مخاطب را خوب می‌شناسد و توفیق خیره‌کننده «من سالوادور نیستم» و پیش از آن «نهنگ عنبر» سندی است بر این مدعا.

حالا که به اجبار قانون شورای صنفی نمایش و با وجود مخالفت سینماداران و تماشاگران مهلت اکران سالوادور به پایان رسیده، چشم امید همه به بازگشت عطاران با دراکولاست که شاید بهتر باشد آن را یک درام خون‌آشامی توصیف کنیم. ویشکا آسایش، لوون هفتوان، سیامک انصاری، ژاله صامتی، لیلا بلوکات، امید روحانی، محمود نظرعلیان، عباس محبوب و... بازیگران اصلی دراکولا هستند که در کنار عطاران ایفای نقش کرده‌اند.

بارکد که برخلاف برخی پیش‌بینی‌ها در جشنواره سال گذشته چندان جدی گرفته نشد و نتوانست موفقیت‌های «عصر یخبندان» و «خط ویژه» را برای کارگردان جوان خود تکرار کند، همراه با دراکولا در اکران عید فطر روی پرده می‌رود. فیلم تمام ابزارهای تبدیل‌شدن به اثری پرفروش را دارد و به‌احتمال فراوان یک موفقیت تجاری دیگر در کارنامه کوتاه اما موفق کیایی ثبت می‌کند؛ هر چند باید منتظر مشخص‌شدن دیگر رقیبان اکران پایان رمضان هم باشد.

بهرام رادان، محسن کیایی، سحر دولتشاهی، بهاره کیان‌افشار، پژمان بازغی و رضا کیانیان بازیگران اصلی بارکد هستند و فیلم مثل ساخته‌های اخیر کیایی ساختاری پیچیده دارد. شاید همین ویژگی ارتباط برقرارکردن تماشاگر را با خط داستانی دچار مشکل کند. البته بازی‌های روان، جلوه‌های ویژه خوب و موسیقی متن مناسب در کنار فیلمبرداری تکان‌دهنده بخش‌های مسابقه خیابانی و صحنه‌های شب قطعا عوامل جذب مخاطب خواهند بود.

دیگر فیلمی که شورای صنفی نمایش حکم به اکران آن در هفته‌های آینده پس از «مرگ ماهی» داد، «ننه نقلی» به کارگردانی پرویز صبری است. این فیلم عروسکی و کودکانه سال 90تولید شده و پیش از این قرار بود تابستان 93اکران شود که سرانجام پس از 5سال رنگ پرده را می‌بیند. قدرت‌الله ایزدی، سعدی‌افشار، اسدالله یکتا، محمود بصیری و چند بازیگر دیگر در ننه نقلی ایفای نقش کرده‌اند.

    3ماه اکران برای فیلم‌های رمضان

فیلم‌هایی که از نیمه‌های‌ماه رمضان در اکران عید فطر روی پرده می‌روند، این فرصت را دارند تا بیش از سقف 7هفته‌ای به نمایش در سینماها ادامه دهند. در واقع 2هفته اکران در رمضان برای این آثار محاسبه نمی‌شود و حدود 10هفته با سرگروه نمایش خواهند داشت. بعد از آن هم فرصت 3هفته‌ای نمایش در سینماهای گروه فرامی‌رسد و به این ترتیب، فیلم‌های حاضر در اکران عیدفطر می‌توانند درصورت داشتن تماشاگر حدود 3‌ماه روی پرده بمانند؛ اتفاقی که قطعا در فروش خوب تأثیر فراوان دارد.

نوشته شده توسط:میترا برزگری

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
متن :
تصویر :

برچسب ها : 
طراحی وب سایت : پورتال ساز